Szybki druk materiałów firmowych - cyfrowy czy offset?

29-03-2018, 06:54

Potrzebujesz natychmiast wydrukować broszury na konferencję firmową? Masz kilka dni na produkcję ulotek lub plakatów reklamowych? A może zbliża się czas wydania raportu rocznego firmy? Sprawdź, jaka technika druku najlepiej sprawdzi się w takich sytuacjach i czym powinna charakteryzować się szybka drukarnia.

druk

Fot. Fotolia

Czym różni się druk cyfrowy od offsetu?

Druk cyfrowy polega na przesłaniu elektronicznych plików projektowych do cyfrowego urządzenia drukującego. Nie wymaga wielu przygotowań ze strony drukarni, lecz jego jakość jest niższa od druku offsetowego, choć obecnie ta różnica nie jest tak duża jak jeszcze dziesięć lat temu. W przypadku formatów większych od B3 oraz grubego kartonu, druk cyfrowy niestety nie wchodzi w grę.

Druk offsetowy wymaga przygotowania matrycy i blach z poszczególnymi kolorami, które będą oddzielnie nanoszone na papier, tworząc całość projektu, co gwarantuje precyzję wykonania. Nie ma ograniczeń odnośnie do formatu wydruku oraz rodzaju papieru, dlatego niestandardowe zlecenia są realizowane zawsze w offsecie. Dużym plusem jest możliwość drukowania w kolorach Pantone.

Drukarnia cyfrowa czy offset? Wszystko zależy od nakładu

Jeżeli potrzebujesz wydrukować na przykład kilkadziesiąt wizytówek, optymalną opcją będzie złożenie zamówienia w drukarni cyfrowej. W przypadku małych nakładów druk offsetowy jest po prostu nieopłacalny, między innymi ze względu na wysoki koszt przygotowania matrycy.

Jednak jeśli zamówienie sięga powyżej tysiąca ulotek, cena jednostkowa wydruku okaże się być dużo niższa, gdy zdecydujemy się na offset. Wówczas koszt uruchomienia maszyn i przygotowań do druku rozłoży się optymalnie. Ponadto warto omówić wszystkie opcje z pracownikiem drukarni, zwłaszcza kwestie dotyczące terminów. Czasem bardziej opłaca się zrezygnować z doskonałej jakości, jaką daje druk offsetowy, jeśli cyfrowo da się przygotować wydruki dużo szybciej. Zależy to jednak od pracy danej drukarni i aktualnego obłożenia zamówieniami. Warto wiedzieć, że szybka drukarnia to nie tylko ta cyfrowa. Często materiały z drukarni offsetowej mogą powstać w terminie porównywalnym do drukarni cyfrowej.

Po czym poznać dobrą drukarnię?

Przede wszystkim zwróć uwagę na park maszynowy oraz na opcje, które oferuje ci pracownik drukarni. Drukarnie cyfrowe, które nie drukują offsetowo, być może będą próbować nakłonić Cię do realizacji Twojego zamówienia metodą cyfrową, nawet jeśli nakład przekroczy 1000 sztuk.

Ponadto istotną kwestią jest również możliwość otrzymania próbek papieru, na którym będzie drukowane Twoje zamówienie, zwłaszcza jeżeli w grę wchodzą druki ekskluzywne, w dużych nakładach. Zapytaj zawsze o gramatury posiadanego papieru oraz o ewentualną możliwość uszlachetnienia go na przykład lakierem bądź folią. Solidna drukarnia powinna potrafić Ci doradzić tak, aby efekt końcowy był zgodny z oczekiwaniami Twoimi i Twoich przełożonych.

 


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać
comments powered by Disqus
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Serwisy specjalne:
Wydarzenia:
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.