Szwajcarzy pomogą Google rozpoznać zdjęcia

29-09-2007, 13:38

Szwajcarscy naukowcy opracowali program, który ma umożliwić wyszukiwarce Google rozpoznawanie ludzkich twarzy na cyfrowych zdjęciach. W zamyśle informatyków ma to znacznie usprawnić wyniki wyszukiwań fotografii w Sieci.

Chcąc znaleźć zdjęcie danej osoby za pomocą wyszukiwarek, bardzo często otrzymujemy w wynikach fotografie, które zupełnie nie odpowiadają naszemu zapytaniu. System przeszukuje bowiem treść witryn, wychwytując wszystkie grafiki, które znalazły się w obrębie poszukiwanych przez nas słów kluczowych - często na wielu z nich nie znajdziemy żadnej osoby.

Problemowi temu chcąc zaradzić informatycy z instytutu IDIAP w szwajcarskim Martigny. Udostępnili oni wersję beta projektu Google Portrait, który filtruje wyniki wyszukiwań wskazując tylko te fotografie, na których znaleźć można ludzkie twarze.

Nad projektem szwajcarscy informatycy pracują od lutego. W chwili obecnej program nie jest jeszcze w stanie rozpoznać, kto znajduje się na danym zdjęciu, w przyszłości jednak również i ta funkcja ma zostać wprowadzona. Przy współudziale internautów ma powstać ogromna baza danych, w której do poszczególnych fotografii przypisane będą dane osobowe.

Nie jest to jedyny projekt mający pomóc systemom wyszukiwarek na dokładniejsze rozpoznawanie grafiki w Sieci. Technologię umożliwiającą cyfrową analizę twarzy szwedzka firma Polar Rose AB przedstawiła już pod koniec zeszłego roku. Również Google pracuje po cichu nad własnym systemem, nie ujawniając na razie większych szczegółów.

  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31