Szukasz adwokata? Na to musisz zwrócić uwagę

13-07-2018, 09:04

Sytuacje, w których potrzebujemy pomocy prawnej, często utrudniają podejmowanie wyważonych, przemyślanych decyzji. Jednak tę dotyczącą wyboru adwokata powinniśmy podejmować z rozsądkiem, aby dobrze zadać o swoje interesy. Warto przy tym znać kilka kluczowych zasad.

Wydawałoby się, że wybór jest prosty. Jeśli potrzebujemy pomocy prawnej wpisujemy w internetową wyszukiwarkę hasło „kancelaria adwokacka” i dodajemy nazwę miasta, z którego pochodzimy np. Będzin, Dąbrowa Górnicza, czy Sosnowiec. Przed nami wyskakuje wiele ofert. Tylko czy wiemy, którą z nich wybrać? Czym się kierować – wyglądem strony internetowej, czy zawartymi na niej referencjami? A może lepiej wybrać się na spacer po mieście i szukać kancelarii? Ale w takiej sytuacji wybrać tę położoną w najlepszej lokalizacji, czy na uboczu? A może jest jednak jakiś inny, lepszy sposób?

Po pierwsze – specjalizacja

Chcesz swoją sprawę oddać w ręce profesjonalisty? Sprawdź, czy prawnik ma doświadczenie w sprawach podobnych do twojej. Im więcej czasu „siedział” w skomplikowanych przepisach z konkretnej dziedziny prawa, tym lepiej powinien poradzić sobie z kolejnymi. Przykładowo: jeśli czeka cię rozwód, poszukaj specjalisty od prawa rozwodowego. Jeśli dotyczy cię sprawa karna, dowiedz się, czy adwokat, którego znalazłeś, podejmie się takiej. I to bez względu na to, czy będzie to dłuższa współpraca, czy jedynie doraźne sporządzenie pisma procesowego.

Wstępne informacje o tym, jakimi dziedzinami prawa zajmuje się kancelaria i jakie porady adwokackie możemy w niej uzyskać, znajdziemy najczęściej na stronie internetowej – np. strona Kancelarii Adwokackiej w Będzinie, gdzie mecenas Joanna Szostak udostępnia informacje pod adresem adwokat-szostak.pl w zakładce „OFERTA”.

Po drugie – zaufanie

Do adwokata przychodzimy z różnymi sprawami. Jedne są mniej, jedne bardziej poufne. A zdarza się nawet, że są dla nas bardzo intymne. Czy opowiadalibyśmy o nich byle komu? No właśnie…

Aby rozpocząć współpracę z prawnikiem i móc powierzyć mu reprezentowanie nas w zaistniałym sporze, konieczne jest zaufanie. Warto zadzwonić, a nawet umówić się na krótkie spotkanie, aby sprawdzić, czy dana osoba na pewno będzie dla nas odpowiednia. Jeśli już na samym początku nas zrazi, nie ma co liczyć na to, że z czasem będzie lepiej. Trzeba szukać dalej.

Po trzecie – cena

mat partnera

Cena za usługę prawną w kancelarii adwokackiej to kwestia bardzo indywidualna, na którą składa się wiele czynników. Trudno tu mówić o swoistym „cenniku”. Nie znajdziemy go wywieszonego w gablocie, ani na stronie internetowej. Warto się jednak rozeznać i sprawdzić jak poszczególne kancelarie wycenią prowadzenie naszej sprawy.

I tutaj już każdy z nas samodzielnie musi podjąć decyzje, ile jest gotowy zapłacić. Czy wybrać kancelarię, która krzyknęła kwotę z górnej półki, czy tę najtańszą. I choć jedna zasada mówi, że za jakość się płaci, ale już kolejna, że najdroższy nie zawsze oznacza najlepszy. Pamiętaj jednak - usługa prawna powinna się opłacać przede wszystkim Tobie. Zainwestowane pieniądze powinny albo dać szansę na bilans dodatni Twoich finansów w razie wygrania sprawy, albo powinny pracować na osiągnięcie założonego przez Ciebie celu w sferze niemajątkowej (np. wygrania sprawy rozwodowej, z powództwa cywilnego, czy karnej).

Po czwarte – rekomendacje

Kluczowe w wyborze profesjonalnego i doświadczonego adwokata mogą okazać się opinie znajomych. Jeśli ktoś z Twoich bliskich korzystał ostatnio z porad prawnych, albo powierzył prawnikowi pełnomocnictwo w swojej sprawie – poproś, aby podzielił się swoimi refleksjami z tej współpracy.

Jeśli natomiast nie masz nikogo takiego, zajrzyj do internetu. To dziś kopalnia wiedzy o poszczególnych firmach, w tym także kancelariach adwokackich. Jeśli zobaczysz pozytywne rekomendacje na temat prawnika łatwiej Ci będzie mu zaufać. A jak już podkreślaliśmy – to bardzo ważne w tak delikatnej relacji. Gorsze opinie mogą Cię natomiast ochronić przed wyborem specjalisty, który nie spełniłby Twoich oczekiwań. Przy czym nie bądź tu bezkrytyczny. Swoje sądy w internecie może wyrażać każdy (w tym także nieuczciwy konkurent) i nie zawsze mogą być one prawdziwe.


Następny artykuł » zamknij

Kryptowaluty a podatek PCC

Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Styczeń 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Serwisy specjalne: