Sztuczny liść z MIT efektywniejszy od prawdziwego

29-03-2011, 14:05

Opracowanie działającego sztucznego liścia to wielkie osiągnięcie, zaprezentowane w czasie spotkania American Chemical Society. Właściwie jest to rodzaj baterii słonecznej, która ma kształt karty do pokera, naśladuje proces fotosyntezy i potrzebuje wody.

- Rzeczywisty sztuczny liść jest jednym ze Świętych Graali nauki od dekad - mówi Daniel Nocera, kierownik ekipy stojącej za osiągnięciem. - Sztuczny liść daje nadzieje na niedrogie źródło energii dla biednych domów w krajach rozwijających się. Naszym celem jest uczynienie każdego domu swoją własną elektrownię. 

Wbrew pozorom sztuczny liść nie ma wiele wspólnego z tworami natury, choć naukowcy inspirowali się tym, jak działają rośliny. Urządzenie jest zbudowane z krzemu i części elektronicznych. Zawiera też katalizatory, które przyśpieszają reakcje chemiczne.

>>> Czytaj: Drukowanie nerki? Jeszcze niemożliwe, ale... (wideo)

Bateria musi być umieszczona w wystawionym na ostre słońce zbiorniku z wodą (potrzebny jest galon, czyli niecałe 4 l wody). Może ona w ciągu dnia wyprodukować ilość energii potrzebną domostwu w kraju rozwijającym się. Oczywiście urządzenie produkuje energię, pozyskując z wody tlen i wodór.

Daniel Nocera przyznaje, że koncepcja sztucznego liścia nie jest nowa. Pierwsze tego typu urządzenie stworzył już John Turner z National Renewable Energy Laboratory. Było to urządzenie efektywne, ale niepraktyczne z powodu trudno dostępnych materiałów i bardzo krótkiej żywotności. Nowe urządzenie z MIT radzi sobie z tymi problemami. Testy laboratoryjne wykazały, że może pracować ciągle przez 45 godzin bez spadku aktywności.

Naukowcy szacują, że nowy sztuczny liść jest 10 razy bardziej efektywny niż prawdziwe liście. Istnieje jeszcze nadzieja na ulepszenie go. Zdaniem naukowca skoro cała natura napędzana jest fotosyntezą, to przyszłość również będzie należeć do sztucznych liści.

Osiągnięcie MIT to nie jedyny nowatorski pomysł na energię inspirowany naturą. Firma Joule Limited twierdzi, że rozwinęła technologię pozwalającą na pozyskiwanie paliw płynnych od wytwarzających je mikroorganizmów.

>>> Czytaj: Paliwo ze słońca i CO2 bez uprawiania ziemi


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031