Sztuczna inteligencja pomaga ukończyć VIII Symfonię Schuberta

04-02-2019, 17:29

Prawie 200 lat od powstania, VIII Symfonia Schuberta zyska dwie brakujące części. Zostały one skomponowane przez cenionego artystę z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Franz Schubert skomponował dwie części VIII Symfonii w 1822 roku, pozostawiając ją niedokończoną. Po prawie dwustu latach od powstania zostały obie części zostały wprowadzone do oprogramowania, operującego na Mate 20 Pro - smartfonie z podwójnym chipsetem obsługującym sztuczną inteligencję. Algorytm przeanalizował zapisy nutowe, tempo oraz brzmienie oryginalnego utworu Schuberta i wygenerował melodię dla trzeciej i czwartej części symfonii, wierną stylowi VIII Symfonii. Następnie do współpracy zaproszono światowej sławy kompozytora i multiinstrumentalistę, Lucasa Cantora. Jego rolą była analiza efektów pracy algorytmu, wypełnienie ewentualnych i opracowanie zapisu utworu, który mógłby zostać wykonany przez orkiestrę symfoniczną.

„Niedokończona Symfonia” to projekt Huawei, który pokazuje jak technologia może przenikać do świata sztuki, zresztą nie jedyny. Pod koniec ubiegłego roku w słynnej wiedeńskiej sali koncertowej Musikverein zostało zaprezentowane niezwykłe widowisko „Sound of light”, prezentujące jak brzmi zorza polarna.

Zorza polarna, sfilmowana w Norwegii stała się inspiracją dla muzyków, którzy podjęli wyzwanie, by spektakl świetlny tworzony przez naturę zamienić w symfonię. Inżynierowie stworzyli dedykowany temu projektowi system sztucznej inteligencji bazujący na Mate 20 Pro, potrafiący analizować właściwości światła tak niezwykłego jak zorza polarna, interpretować jej dynamikę i wyrażać ją dźwiękiem. Światowej sławy kompozytor Mark Sayfritz podjął się przetłumaczenia języka światła na język muzyki.

Źródło: Huawei


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisieRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930