Sztuczna inteligencja, polska spółka i kilka jej sukcesów

06-06-2018, 17:46

Stworzone przez inżynierów z Gliwic narzędzia znajdują zastosowanie między innymi w obszarze inteligentnych miast czy przemyśle motoryzacyjnym, ale także w branży medycznej i kosmicznej. Z opracowanych przez Polaków rozwiązań korzystają firmy z całego świata.

Stworzony przez specjalistów Future Processing system umożliwia wizyjną kontrolę jakości, automatycznego wykrywania defektów i anomalii występujących w produktach. Tworzone przez inżynierów systemy, znajdują również zastosowanie m.in. w inspekcji paneli fotowoltaicznych, segmentacji zdjęć satelitarnych (np. w celu automatycznego wykrywania budynków i dróg), w poszukiwaniu defektów w splotach różnego rodzaju tekstyliów w fabrykach Chinach, Japonii, Korei, Niemczech czy USA.

Innym rozwiązaniem gliwickiej spółki jest system analizy obrazu wykrywający odbiegające od ustalonej normy zachowania, np. osoby leżące na ulicy, panikę grupy osób, człowieka znajdującego się w zakazanej strefie. Inteligentne rozwiązanie uczy się prawidłowych zachowań, a następnie samodzielnie analizuje obraz z kamer i sygnalizuje wykryte odstępstwa w formie powiadomienia, tym samym redefiniując tradycyjny monitoring wizyjny w narzędzie o naturze prewencyjnej przyczyniające się do poprawy bezpieczeństwa na ulicach miast całego świata.

Inżynierowie pracują również nad rozwiązaniami dedykowanymi dla branży kosmicznej. Spółka, w ramach konsorcjum FP Space, buduje projekt, którego celem jest opracowanie rozwiązań algorytmicznych pozwalających na podnoszenie rozdzielczości obrazów satelitarnych. Przetwarzanie danych już na pokładzie satelity to innowacyjny pomysł w porównaniu do obecnie istniejących i budowanych na świecie urządzeń. Projekt jest realizowany na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Konsorcjum pracuje nad budową satelity Intuition-1, którego wystrzelenie zaplanowano na 2022 rok. Satelita wyposażony zostanie w najbardziej wydajny na świecie komputer pokładowy. Celem jego misji będą obserwacje Ziemi z wykorzystaniem kamery hiperspektralnej i zaawansowanym przetwarzaniem danych na pokładzie opartym o głębokie sieci neuronowe. Dzięki temu będzie możliwe np. interpretowanie stanu zdrowia roślin, lasów, a także prognozowanie plonów czy tworzenie mapy zanieczyszczeń miast. Projekt dofinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Kolejnym przykładem innowacyjnych rozwiązań są projekty przeznaczone dla branży medycznej. Jednym z celów jest tu zwiększenie skuteczności diagnostycznej obrazowania dynamicznego po wzmocnieniu kontrastowym w spersonalizowanej onkologii, poprzez ekstrakcję nowych i ulepszonych biomarkerów. Projekt jest realizowany we współpracy z Centrum Onkologii. Celem innego projektu jest zaś stworzenie platformy obliczeniowej umożliwiającej lepszą analizę obrazów medycznych, ułatwiającej lekarzom diagnozowanie oraz podejmowanie decyzji związanych z leczeniem chorób serca.

Źródło: Future Processing


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930