Szkolenie dla pracowników? Nie, dziękuje!

19-10-2007, 11:24

Jeśli jakimś cudem Twój szef dostanie w prezencie od polityków 10 tys. zł, raczej nie wyda ich na Twoją edukacje. Polscy przedsiębiorcy wolą inwestować w sprzęt i oprogramowanie, niż w ludzi - wynika z najnowszego raportu MS Indeks.

Cokwartalny raport MS Indeks opisuje koniunkturę informatyczną w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Przy okazji ostatniego badania wskaźnika przedsiębiorcom zadano pytanie o to, na jakie zakupy związane z informatyką wykorzystaliby 10 tys. zł otrzymane w ramach... zrealizowanej obietnicy wyborczej.

Oczywiście nikt nie wierzy w spełnienie takiej obietnicy, ale dzięki takiemu pytaniu można było sprawdzić, czym kierują się małe i średnie firmy przy budowaniu i eksploatacji systemów informatycznych.

Trzecia część przedsiębiorców (32 %) zakupiła by po prostu nowy sprzęt lub oprogramowanie. Kupno dedykowanych narzędzi informatycznych zadeklarował co piąty respondent. Co ciekawe, niemal 28% badanych uznało, że przy potrzebach informatycznych ich firm, kwota 10 tys. zł jest śmiesznie niska. Odpowiedź ta może wskazywać na rosnące znaczenie teleinformatyki w biznesie.

Zaledwie 18% przedsiębiorców stwierdziło, ze gotowi byliby inwestować w szkolenia pracowników. Autorzy raportu MSI przedstawiają trzy hipotezy na temat przyczyn takiego stanu rzeczy.

Hipoteza pierwsza - koszt szkoleń dla małego i średniego biznesu jest niski, lub nie ma go wcale (np. dzięki dotacjom z Unii). Hipoteza druga - małe i średnie przedsiębiorstwa zakładają, że każdy pracownik ma już dostateczne umiejętności posługiwania się komputerem.

Trzecia, najbardziej pesymistyczna hipoteza mówi, że przedsiębiorstwa potrafią w znikomym stopniu wykorzystywać narzędzia teleinformatyczne, korzystają z podstawowych usług i elementarnych możliwości komputera. Stad pasywne podejście do szkoleń pracowników.

Bieżąca, 16 edycja cokwartalnego badania przeprowadzanego przez stowarzyszenie "Komputer w Firmie" pokazała nieznaczny spadek wysokości wskaźnika MS Indeks. Choć różnica w porównaniu do poprzednich okresów nie jest duża to spadek wartości aż siedmiu spośród dziewięciu wskaźników cząstkowych składających się na MS Indeks może oznaczać odwrócenie się firm od inwestowania w przyrost zasobów IT.

Tematy pokrewne:  

tag szkoleniatag MS Indekstag badania
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031