Systemy ERP - w jakich instytucjach się sprawdzą?

19-10-2016, 15:16

O tym, że dobry system informatyczny jest w stanie znacznie usprawnić działanie przedsiębiorstwa, zwłaszcza takiego, które działa na większą skalę, nikogo nie trzeba przekonywać. Wśród użytecznych dla firm systemów informatycznych szczególną pozycję zajmują systemy ERP. Czym właściwie są systemy ERP, jakie są ich funkcjonalności i do wykorzystania w jakich instytucjach nadają się najlepiej?

Czym są systemy ERP?

ERP to skrót od angielskiej frazy Enterprise Resourses Planning. Systemy te mają na celu wspomaganie zarządzania zasobami, przy czym pod pojęciem zasobów rozumie się tutaj nie tylko materiały wykorzystywane do produkcji czy środki trwałe danej firmy, ale również zasoby ludzkie lub finansowe. Poszczególne systemy ERP różnią się od siebie w zależności od tego z jaką branżą są powiązane, dla jak dużych firm zostały stworzone itp., dlatego trudno jednoznacznie zdefiniować system ERP i opisać jego przykładową strukturę. Co do zasady – system ERP powinien być narzędziem kompleksowym, jak np. simple.com.pl, wspomagającym działania finansowo – księgowe (FK), zarządzanie magazynem i planowanie materiałowe (MRP) oraz zarządzanie kadrami (HRM). Te trzy filary znajdziemy w praktycznie każdym systemie ERP, ich twórcy mogą jednak w zależności od zapotrzebowania klientów uzupełniać je o dodatkowe funkcjonalności, jak ITS (narzędzia do przyjmowania i obsługi zgłoszeń) lub CRM (narzędzia optymalizujące kontakty z klientem).

Jak działa system ERP?

Systemy ERP powstały jako rozwinięcie systemów MRP II, które wspomagały przede wszystkim pracę magazynów. Podstawą działania jest tu baza danych z której korzystają poszczególne narzędzia. Struktura taka daje prawie nieograniczone możliwości zastosowania – aby dopasować działanie danego systemu ERP do konkretnej branży wystarczy dodać jedno lub kilka narzędzi lub rozszerzyć nieco bazę danych. Systemy ERP dzielimy na dwa podstawowe rodzaje – zintegrowane, gdzie mamy do czynienia z jedną platformą i jedną bazą danych, oraz modułowe, które składają się z niezależnie działających aplikacji, które jednak ze sobą współpracują. Mogą korzystać z tej samej bazy danych, ale nie jest to warunek konieczny.

Gdzie sprawdzają się systemy ERP?

Systemy zintegrowane najlepiej działają w bankach, funduszach czy handlu, gdzie pozwalają na sprawne zarządzanie całym procesem i relacjami z klientami. ERP pozwala monitorować pracę całej instytucji i standaryzować jej działania. Zintegrowane systemy ERP sprawdzają się w instytucjach o przejrzystej strukturze, w których łatwo jest ewidencjonować poszczególne działania w oparciu o z góry określone kryteria. Systemy modułowe natomiast z racji elastyczności pozwalają na zarządzanie bardziej złożonymi procesami. Dobrym przykładem może być tu działalność firmy logistycznej, w której dyspozytorzy i magazynierzy wykonują zupełnie inne działania, w niektórych przypadkach muszą jednak mieć dostęp do tych samych danych. Modułowe systemy ERP stosuje się również m.in. w placówkach naukowo – badawczych czy w zakładach przemysłowych w których mamy do czynienia z większą ilością procesów produkcyjnych.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Firmy zainteresowane publikacjami prosimy o kontakt pod adresem kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


To warto przeczytaćRSS  
RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Listopad 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Serwisy specjalne: