Synonimy, antonimy w MEGAsłowniku GG

06-11-2008, 14:45

Internetowy MEGAsłownik.pl wzbogacony został wczoraj o funkcję wyszukiwania synimów i antonimów - poinformował właściciel serwisu, firma Gadu-Gadu S.A. Wyrazy znaczeniowo podobne lub przeciwne możemy teraz wyszukiwać poprzez stronę internetową lub korzystając z bota w sieci Gadu-Gadu.

Czasem trudno jest nam znaleźć odpowiednie słowo trafnie oddające to samo znaczenie, a jednak inaczej brzmiące. Dylemat stanowić może także odnalezienie odpowiedniego antonimu.

Profesor Jerzy Bralczyk - znany nie tylko z telewizyjnych programów językowych, ale ostatnio także z akcji Gadu-Dyktando - poleca w takich sytuacjach korzystanie z internetowych słowników synonimów i antonimów. Praca ze słownikami to przecież sprawdzony sposób na poszerzenie słownictwa i wzbogacenie codziennego języka.

Używanie wyrazów bliskoznacznych (synonimów) poprawia styl wypowiedzi ustnych i pisemnych, pomaga także zaoszczędzić czas poświęcony na poszukiwanie odpowiednich wyrazów o podobnym znaczeniu. Korzystając natomiast ze słownika antonimów można znaleźć wyrazy znaczeniowo przeciwne.

W bazie synonimów i antonimów MEGAsłownika znajduje się obecnie łącznie ponad 28 tys. zwrotów.

MEGAsłownik.pl - strona główna
fot. - MEGAsłownik.pl - strona główna
Oprócz pomocy w mówieniu i pisaniu piękną polszczyzną słownik od GG jest także przydatnym narzędziem do tłumaczenia słów z języków obcych na język polski i odwrotnie. Obecnie dokonuje tłumaczeń w 6 językach. 

Z MEGAsłownika korzystać można  przez stronę internetową www.megasłownik.pl, gdzie znajduje się wyszukiwarka. Pomaga ona odnaleźć odpowiedni synonim lub poszukiwany antonim. Niedawno uruchomiono także BOT MEGAsłownika. Można korzystać z niego za pomocą np. Gadu-Gadu. Wystarczy dodać do listy kontaktów w komunikatorze nr GG:2705 i rozpocząć z nim rozmowę. Wpisując komunikat „pomoc pl”, w odpowiedzi otrzymamy wszystkie funkcje słownika wraz z dwiema nowymi: słownikiem synonimów i antonimów.


Źródło: informacja prasowa
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031