Symbian rozwinie się dzięki milionom z UE

03-11-2010, 08:46

Kwota 22 mln euro zasili inicjatywę o nazwie SYMBEOSE, w ramach której prowadzone będą projekty związane z rozwojem systemu Symbian. Komisja Europejska zapewni połowę tej kwoty. Symbian wydaje się tracić na znaczeniu, ale to jednak wciąż lider na rynku systemów dla smartfonów, a związane z nim możliwości nie są małe.

Coraz więcej mówi się o detronizacji Symbiana przez Androida, a Symbian Foundation straciła ostatnio wsparcie dwóch producentów telefonów - Samsunga i Sony Ericssona. Mimo to trzeba mieć na uwadze, że Symbian wciąż jest w grze, a teraz pośrednio pomoże mu Komisja Europejska.

Na blogu Symbian Foundation ogłoszono, że platforma Symbian zyskała poparcie Artemis Joint Technology Initiative i została określona jako istotny element w rozwoju europejskiego oprogramowania mobilnego. Aby pomóc jej w rozwoju, utworzono konsorcjum o nazwie SYMBEOSE, co jest skrótem od "Symbian – the Embedded Operating System for Europe" (Symbian - wbudowany system operacyjny dla Europy).

>>> Czytaj: Android zdetronizuje Symbiana?

Na czele konsorcjum stanie Symbian Foundation. Będą w nim uczestniczyć 24 organizacje z krajów UE, wśród których znajdą się m.in. producenci sprzętu, operatorzy sieci, twórcy aplikacji oraz instytucje badawcze i uczelnie. Symbian Foundation nie ujawniła nazw tych partnerów.

SYMBEOSE będzie wspierać wiele mniejszych projektów mających na celu np. poprawienie efektywności energetycznej Symbiana, wsparcie dla Symbiana na różnych rodzajach sprzętu lub rozwój mobilnych usług chmurowych. Twórcy konsorcjum liczą na to, że szansą dla Symbiana jest rosnący świat różnych urządzeń wbudowanych.

Przedstawiciele Symbian Foundation podkreślają, że konsorcjum skupi się na rozwoju produktów open source. Jego otwarty model ma zachęcać do szerszej współpracy na rynku.

Na rzecz SYMBEOSE Komisja Europejska przekaże 11 mln euro. Drugie tyle ma pochodzić od innych sponsorów i partnerów. W sumie 22 mln euro mają zasilić rozwój Symbiana i jego ekosystemu. Oczywiście "euromiliony" to tylko szansa, którą SYMBEOSE może wykorzystać lepiej lub gorzej.

>>> Czytaj: Nokia w Polsce rozpoczęła dostawy N8


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy