SWOPER: przeszukamy fora dyskusyjne, by dotrzeć do opinii

20-11-2011, 20:48

Google przeszukuje strony WWW, a SWOPER ma przeszukiwać fora dyskusyjne, bo opinia innych w sieci ma coraz większe znaczenie. O projekcie opowiada Urszula Bieńko ze SWOPER-a.

Serwisów, które zbierają opinie internautów o produktach i usługach, jest już wiele. SWOPER ma za zadanie doprowadzić internautę do innej strefy - forów dyskusyjnych, gdzie również internauci wyrażają swoje opinie.

Paweł Kusiciel (DI): Dlaczego narzędzie SWOPER nie zostało nazwane wyszukiwarką, a przeszukiwarką? Na czym polega różnica, bo tak naprawdę tych słów - w tym przypadku - można użyć zamiennie.

Urszula Bieńko (SWOPER): Zgadzam się z Panem całkowicie, słowa „wyszukiwarka” i „przeszukiwarka” są słowami tożsamymi i można się spierać co do drobnych różnic w ich znaczeniu. Nazywając SWOPER-a „przeszukiwarką” podkreślamy jednak, że nasze narzędzie nie tylko wyszukuje fora dyskusyjne w internecie, ale przede wszystkim przeszukuje ich treść. A wszystko po to, żeby celniej dostosować odpowiedzi do zapytania użytkownika. 

W czym „przeszukiwarka” ma być lepsza niż inne wyszukiwarki, jak Google czy Bing?

SWOPER jest wyszukiwarką wyspecjalizowaną i w odróżnieniu od Google czy Bing szukane frazy są wyszukiwane tylko w toczących się dyskusjach na forach internetowych, a wyniki wyszukiwania nie są poddane komercyjnemu pozycjonowaniu. Co prawda, Google daje możliwość filtrowania fraz po tzw. „grupach dyskusyjnych”, jednak wyniki wyszukiwania również poddawane są „obróbce”. Celem stworzenia SWOPERA nie było konkurowanie z tak świetnymi wyszukiwarkami, jak Bing czy Google, ale stworzenie narzędzia dla użytkownika, który poszukuje informacji wyłącznie w toczących się dyskusjach na forach internetowych.

W jaki sposób treści są lub będą filtrowane w wynikach, aby użytkownik nie został zasypany ogromną ich ilością?

SWOPER przeszukuje fora dyskusyjne
fot. - SWOPER przeszukuje fora dyskusyjne
Filtrowanie wyników toczy się poprzez tzw. „strumienie filtrowania”, których obecnie jest kilka, a które odbywają się równolegle i na końcu zbierane są w postaci usystematyzowanych wyników wyszukiwania. Nie zdradzając za dużo szczegółów będących sercem i podstawą działania silnika SWOPER-a, dodam, że każdy strumień posiada odrębny algorytm filtrowania. W chwili obecnej, poza wyszukiwaniem samych forów dyskusyjnych, strumienie wykonują takie czynności, jak: odrzucenie wszelkich sklepów internetowych oraz portali zawierających opinie na temat omawianych produktów, odrębne wyszukiwanie słów kluczowych w tytułach wątków i odrębne w postach. W trakcie udoskonalania przeszukiwarki ilość strumieni będzie wzrastać.

Ciągle prowadzimy proces testowania i udoskonalania przeszukiwarki. Publikując wersję beta i udostępniając ją szerokiemu gronu odbiorców, mamy na celu zbieranie kolejnych opinii na temat wyników wyszukiwania. Mamy bowiem świadomość, że nic tak nie pomaga, jak prawdziwe opinie docelowych użytkowników. Stąd też nasze hasło przewodnie: „Razem tworzymy SWOPER-a”.

Często startupy mają problem z monetyzacją projektów. W jaki sposób chcecie zarabiać?

W początkowym etapie przeszukiwarka nie będzie skierowana na zysk. Chcemy nauczyć naszych użytkowników korzystania z tego narzędzia, nie denerwując ich wyświetlającymi się reklamami, które mogłyby sugerować pozycjonowanie lub wybiórczość przedstawianych wyników wyszukiwania. W chwili obecnej, w celu promocji SWOPER-a oferujemy naszym partnerom jedynie rozwiązania barterowe. W przyszłości podstawowym atutem SWOPER-a będzie mała ilość reklam oraz kierowanie ich do konkretnego odbiorcy, który będzie szukał treści zgodnych z zainteresowaniem reklamodawcy.

Co będziecie rozwijać oprócz kolejnych wersji językowych, bo posiadacie już polską, angielską, niemiecką, francuską i hiszpańską?

Jak już wspomniałam wersja beta SWOPER-a jest ciągle wersją testową. Poza rozwojem wersji językowych pragniemy dopracowywać w sposób ciągły wyniki wyszukiwania oraz w niedługim czasie wdrożyć finalną oprawę graficzną naszej przeszukiwarki. W dalszym etapie rozwoju SWOPER-a wprowadzimy funkcję przeszukiwania blogów, nad mechanizmem której już pracujemy. Kolejne etapy pozostawiam na razie w tajemnicy. 

Czy na pewno przeszukiwarka jest pierwszą na świecie? Jeszcze jakiś czas temu działała strona abcforum.pl, która posiadała podobne funkcje.

Nie chcąc wprowadzać w błąd, musimy odpowiedzieć, że trudno odnieść się nam do wyszukiwarek, które miały identyczną funkcjonalność, jak SWOPER, a zostały stworzone w przeszłości i nie są już kontynuowane. SWOPER jest obecnie jedyną wyspecjalizowaną wyszukiwarką przedstawiającą wyniki wyszukiwania tylko w toczących się dyskusjach na forach internetowych.


Źródło: DI24.pl
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031