Światłowody trafią do domów w Gliwicach

17-12-2008, 12:52

W pełni światłowodową sieć w technologii Fiber To The Home (FTTH) budują w Gliwicach śląskie firmy telekomunikacyjne. Nowe medium transmisyjne umożliwi dostęp do bardzo szybkiego internetu i nie tylko.

FTTH to szerokopasmowa usługa teleinformatyczna, złożona w całości z urządzeń światłowodowych. Umożliwia ona doprowadzenie końcówki światłowodu do każdego z mieszkań na danym terenie.

Nowo powstała sieć światłowodowa w Gliwicach będzie oferowała  transmisje takich mediów, jak cyfrowa telewizja w jakości HD, telefonia VoIP oraz szybki internet. Oferowana szybkość łącza będzie dostosowana do potrzeb abonentów – w standardzie wynosi 10 Mbps, lecz technologiczne możliwości sieci to nawet 100 Mbps.

Pierwszy etap budowy dotyczy gliwickiej dzielnicy Sikornik. Projekt realizowany jest przez spółkę SSH (operatora sieci Sikornik.Net), 3S Śląskie Sieci Światłowodowe oraz SGT S.A., operatora telewizji kablowej.

Na przebudowie skorzysta również sieć Dronet, która obecnie funkcjonuje na Sikorniku, a oparta jest o strukturę kabli miedzianych. Stworzyli ją pracownicy i studenci z Politechniki Śląskiej.

Wykopy pod kanalizację światłowodową w Gliwicach (ul. Dolnej Wsi)
fot. - Wykopy pod kanalizację światłowodową w Gliwicach (ul. Dolnej Wsi)

- Czekaliśmy na sieć, która gwarantować będzie wysoką jakość i duże przepustowości. Wreszcie skończą się problemy z awariami po wyładowaniach atmosferycznych czy czasowym brakiem dostępu do internetu. (...) Dzięki temu będziemy mieli taki sami komfort pracy internecie, jak na terenie Politechniki Śląskiej – mówi Paweł Zmysłowski, założyciel sieci Dronet. 

Przebudowa sieci telekomunikacyjnej w Gliwicach jest możliwa dzięki istniejącej już infrastrukturze światłowodowej należącej do 3S Śląskich Sieci Światłowodowych. W ciągu 5 lat firma położyła na Śląsku 500 km kabli, a do sieci podłączyła takie podmioty, jak Śląska Akademicka Sieć Komputerowa, która jest operatorem łączy dla Politechniki Śląskiej. W ostatnim czasie spółka rozbudowała główny ring swojej sieci 3S Metro Ethernet o długości 120 km do przepływności 10 Gb/s.


Źródło: 3S Śląskie Sieci Światłowodowe, SGT S.A., SSH Sp. z o.o.
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Listopad 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930