Supinacja i pronacja - Czym różnią się między sobą?

28-02-2020, 15:01

Gdy ktoś spyta się ciebie czy jesteś supinatorem pewnie twoje myśli już galopują po wszystkich zakamarkach umysłu w poszukiwaniu informacji o tym dziwnym słowie w obawie, że może to być np. jakaś choroba. Weź głęboki oddech - supinacja to nie choroba! Dowiedz się więcej z naszego artykułu o supinacji i pronacji.

A więc, co kryje się za tymi słowami?

Najogólniej mówiąc są to określenia o tym, jak układasz stopę podczas chodzenia lub biegania. Nie było czego się bać prawda? Pewnie się teraz zastanawiasz, po co to, komu wiedzieć? Odpowiedź jest równie prosta - z wiedzą o tym, jak układa ci się stopa lepiej dobierzesz buty do chodzenia, biegania czy też generalnie - do treningów. Dlaczego jest to ważne? Buty o odpowiedniej konstrukcji uwzględniają naturalne ułożenie stopy, dzięki temu masz szansę poprawić swoje wyniki sportowe, a jeśli nie zależy ci na tym - to z pewnością komfort z użytkowania idealnie dopasowanych butów będzie ogromny.

stopy

Supinacja - jak ją rozpoznać?

Supinacja to rodzaj ułożenia stopy do zewnątrz. Oznacza to, że podczas chodzenia czy też biegania stopa nie wykorzystuje całego swojego potencjału do amortyzacji wstrząsów powstałych na ich skutek. Buty dla supinatorów posiadają specjalne podwyższone wkładki w miejscach, w których stopa nie dotyka podłoża - tak aby poprawić komfort chodzenia i uprawiania sportów. Przykładowo buty do biegania męskie zazwyczaj skonstruowane są dla neutralnego ułożenia stopy - czyli bez podwyższenia w newralgicznych miejscach. Dlatego możesz odczuwać takie buty nawet za niewygodne, mimo że są najlepszej marki.

Pronacja - co to takiego?

Ten rodzaj ułożenia stopy to przeciwieństwo supinacji, polegającym na przyleganiu spodu stopy prawie całą powierzchnią do podłoża. Czasami ułożenie stopy do wewnątrz jest nawet zbyt mocne - co może prowadzić do częstych kontuzji. Aby temu zaradzić producenci obuwia sportowego stosują specjalne technologie zapobiegającym zbyt mocnemu naciskowi na wewnętrzną krawędź stopy. Jest to szczególnie ważne, jeśli regularnie biegasz po twardych podłożach - obuwie z odpowiednio dobraną pronacją z pewnością sprawi, że stopy będą mniej cię bolały po przebiegniętym dystansie.

Stopa neutralna - najbardziej popularna?

Ciężko określić czy jest najbardziej popularna, ale z pewnością najłatwiej dobrać do niej buty. Neutral, jak zwykło się mawiać, znajduje się pośrodku supinacji i pronacji - czyli cały ruch podczas biegania odbywa się mniej więcej w środkowej linii stopy. Tym sposobem amortyzacja każdego kroku jest na odpowiednim poziomie. Buty w tej kategorii bardzo łatwo dopasować, chociaż, jak wiadomo, każdy but inaczej leży.

Jak sprawdzić rodzaj stopy

Najszybszym i zarazem najprostszym jest test mokrej kartki. Polega na zmoczeniu spodu stopy i pozostawienie odcisku na kartce papieru. Po odcisku możesz stwierdzić, który rodzaj stopy posiadasz. Supinator zobaczy duże wcięcie między palcami a piętą - jedynie jej zewnętrzna część będzie widoczna lub tylko odbicia palców i pięty. Pronator z kolei zobaczy całe lub niemalże odbicie stopy na papierze. Neutral, jak się pewnie już domyślasz, jest gdzieś pośrodku.

Mając teraz już wiedzę o rodzajach ułożenia stopy - ruszaj do sklepu kup idealnie do nich przystosowane. Z pewnością odczujesz różnicę podczas biegania - pozwoli ci to poprawić wyniki, a jeśli nie, to na pewno poprawi komfort treningu.***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag supinacjatag stopytag pronacja
To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: