Substancje niebezpieczne w elektronice - Unia zmienia przepisy

26-11-2010, 08:12

Dyrektywa dotycząca stosowania substancji niebezpiecznych w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (RoHS) zostanie rozszerzona na cały sprzęt elektryczny i elektroniczny. Zmiany w dyrektywie zostały przyjęte przez Parlament Europejski i teraz tekst musi być tylko formalnie przyjęty przez radę.

Dyrektywa w sprawie ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (RoHS) weszła w życie w 2003 roku. Jej skutkiem były zmiany w zakresie konstrukcji sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Unii Europejskiej i na całym świecie oraz ułatwienie odzyskiwania deficytowych substancji i materiałów stosowanych w elektronice. Dyrektywa posłużyła również za wzorzec dla podobnych aktów wprowadzonych w systemach prawnych co najmniej 15 państw nienależących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dyrektywa RoHS ma obecnie zastosowanie do szerokiego zakresu wyrobów elektrycznych, z uwzględnieniem małych i dużych urządzeń gospodarstwa domowego, sprzętu informatycznego i telekomunikacyjnego oraz dóbr konsumenckich, takich jak radioodbiorniki, telewizory, kamery wideo i systemy hi-fi.

>>> Czytaj: Sony Ericsson wzywa UE do zaostrzenia restrykcji ws. niebezpiecznych substancji

Propozycje zmian w dyrektywie zostały przedłożone przez Komisję w roku 2008. Parlament Europejski przyjął je przedwczoraj. Przepisy mają na celu m.in. zapewnienie większej spójności z innymi przepisami unijnymi, np. rozporządzeniem REACH dotyczącym zarządzania chemikaliami.

Nowe przepisy zakładają rozszerzenie zakresu dyrektywy na cały sprzęt elektryczny i elektroniczny z uwzględnieniem wyrobów medycznych i przyrządów do nadzoru i kontroli. Sprzęt, który dopiero ma zostać objęty zmienioną dyrektywą, nie musi spełniać wymogów w przejściowym okresie 8 lat, co da producentom czas na dostosowanie się do nowego prawa.

Przepisy zmieniają też mechanizm dla przeglądów lub zmian wykazu substancji zakazanych, co umożliwi kwalifikację dodatkowych substancji na podstawie badań naukowych i specjalnych kryteriów, zgodnie z przepisami rozporządzenia REACH. Zmiany będzie można wprowadzać w ramach tzw. procedury komitetowej.

Przepisy dotyczące przyznawania zwolnień z zakazu stosowania substancji zostały uproszczone, co ma na celu zapewnienie podmiotom gospodarczym pewności prawnej i spójności z rozporządzeniem REACH. Dyrektywa zmienia też niektóre definicje.

Tekst przyjęty przez Parlament Europejski musi być jeszcze formalnie przyjęty przez Radę. Nowa dyrektywa wejdzie w życie po upływie 20 dni od jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Następnie państwa członkowskie będą miały 18 miesięcy na jej transpozycję do prawa krajowego.

>>> Czytaj: Parlament Europejski na drodze do przyjęcia ACTA


  
znajdź w serwisie

Brak danych. Sprawdź później :)
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031