Strony internetowe jednak do rejestracji?

08-02-2008, 11:39

Prowadzenie portalu internetowego powinno wymagać rejestracji – orzekł Sąd Okręgowy w Słupsku odnosząc się do głośnej już sprawy redaktora naczelnego portalu GazetaBytowska.pl. Niewykluczone, że sprawa będzie miała dalszy ciąg u Rzecznika Praw Obywatelskich lub przed Trybunałem Konstytucyjnym – czytamy w Gazeta.pl.

Ważna właściwie dla wszystkich internautów sprawa ciągnie się od kwietnia 2006 roku, kiedy to redaktorowi serwisu GazetaBytowska.pl zarzucono złamanie dwóch artykułów prawa prasowego. Stwierdzono, iż wydawał on dziennik bez rejestracji i dopuścił do opublikowania materiału prasowego zawierającego znamiona przestępstwa. Tym "materiałem prasowym" miały być posty na forum, które zawierały groźby pod adresem pewnego komornika.

W marcu 2007 postępowanie w sprawie pierwszego zarzutu ze względu na niską szkodliwość społeczną umorzył sąd rejonowy. Istotne jest to, że nie doszło w tym przypadku do uniewinnienia. Oznaczało to praktycznie, że według Sądu każdy kto prowadzi serwis internetowy lub bloga, powinien go zarejestrować i musi się liczyć z odpowiedzialnością za wybryki czytelników w komentarzach.

Jak podaje Gazeta.pl za PAP, w ubiegły czwartek sąd okręgowy uznał, że rozumowanie Sądu Rejonowego było prawidłowe. Postępowanie umorzono ze względu na niską szkodliwość społeczną, ale sędzia Witold Żyluk powiedział też, że "Ustalenia sądu I instancji co to tego, że portal był prasą są prawidłowe".

Sprawa może mieć swój dalszy ciąg. Proces obserwowała Joanna Lora z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i zapowiedziała, że w sprawie obowiązku rejestracji portali internetowych jako tytułów prasowych jej organizacja może zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego. Z kolei mecenas Piotr Fedusio broniący oskarżonego na zasadzie pro bono widzi możliwość wystąpienia do Rzecznika Praw Obywatelskich z wnioskiem o złożenie kasacji w tej sprawie.


Następny artykuł » zamknij

Kokosy na pożyczkach p2p

Źródło: Gazeta.pl
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031