Sterowanie myślami wchodzi na rynek

21-02-2008, 07:12

Urządzenia sterujące odczytujące myśli to już nie tylko laboratoryjne prototypy. Produkt tego typu wejdzie na rynek w tym roku i będzie można go kupić za niecałe 300 USD - ogłoszono na targach Game Developers Conference w San Francisco.

Bezprzewodowy "hełm" do odczytywania myśli, który będzie wprowadzony na rynek, nosi nazwę EPOC i jest produktem Emotiv Systems. Ta założona w 2003 roku firma od początku postawiła sobie za cel dostarczenie urządzenia do sterowania myślami. Po raz pierwszy zaprezentowała tego typu produkt w zeszłym roku.

EPOC potrafi wychwytywać sygnały elektryczne emitowane przez ludzki mózg. Jest w stanie odczytywać grymasy twarzy oraz  gesty takie jak popychanie lub przyciąganie obiektów do siebie. Zestaw pozwala również na odczytywanie emocji takich jak strach, złość, ekscytacja itd.

Produkt Emotiv Systems z pewnością będzie sprzedawany razem z grą wyprodukowaną przez firmę, ale jest możliwe dostosowanie go dla potrzeb gier od innych producentów. Przedstawiciele Emotiv przyznają, że ich produkt nie ma precyzji "tradycyjnych" urządzeń sterujących, ale gwarantuje niepowtarzalne wrażenia. Nie będzie się nadawał do strzelarek lub symulatorów, ale będzie świetny w grach RPG lub innych wykorzystujących motywy fantastyczne (np. czary).

Wiadomo już, że współpracę z Emotiv Systems nawiąże IBM, który widzi w tym produkcie szansę na rozwijanie całkowicie nowych metod komunikowania się użytkownika z komputerem.

Użytkownicy EPOC oprócz gry otrzymają także dostęp do serwisu internetowego, który umożliwi korzystanie z większej liczby gier, rozmowy na czacie i publikacje własnych treści takich jak fotografie i muzyka. Kto wie? Może jest to pierwszy krok w kierunku Web 3.0, gdzie każdy będzie wiedział co myślisz?

Sposób działania produktu Emotiv można zobaczyć na filmie.


Źródło: Emotiv Systems, AP
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30