Startuje internetowe centrum medyczne

26-10-2011, 21:41

Bezpłatne telekonsultacje z lekarzami specjalistami 24 godziny na dobę, konsultacje dietetyczne, teleopieka dla osób starszych, monitoring pacjentów w ich domu, e-rehabilitacje, wirtualna położna - ruszyły testy nowego projektu na rynku telemedycyny.

Lekarze różnych specjalności udzielają konsultacji medycznych wideo i głosowych za pośrednictwem internetu. Jest to pionierskie przedsięwzięcie w obszarze telemedycyny w Europie Centralnej o tak dużym zasięgu, skierowane do szerokiego grona pacjentów indywidualnych.

- Dotychczas telemedycyna w Polsce utożsamiana była z projektami skierowanymi do wąskich grup pacjentów, jak na przykład osób ze schorzeniami kardiologicznymi, którym oferowano systemy zdalnego monitoringu pracy serca lub systemy teleopieki skierowane do osób starszych – wyjaśnia Tomasz Dąbrowski, Dyrektor Generalny 4 Health Group Dąbrowski Sp. k., właściciela Qzdrowiu.pl. – My wznosimy się kilka poziomów wyżej i oferujemy konsultacje z lekarzami praktycznie dowolnej specjalizacji: dietetyki, chirurgii plastycznej, położnictwa, diabetologii, kardiologii i wielu innych.

Czytaj też: Facebook przypomni o tym, by wziąć leki

Za pośrednictwem platformy Qzdrowiu.pl każdy zainteresowany będzie mógł skorzystać z konsultacji z lekarzem wybranej specjalności. Jeżeli lekarz będzie dostępny w danej chwili, połączenie zostanie zrealizowane natychmiast. Jeżeli pacjent będzie chciał skorzystać z konsultacji z wybranym lekarzem, który aktualnie nie jest dostępny, będzie mógł zapisać się na wirtualną wizytę.

Pomysłodawcy podkreślają korzyści, jakie wiążą się z telekonsultacjami udzielanymi tą drogą, przede wszystkim dla osób często podróżujących, wyższej kadry menadżerskiej, osób dużo pracujących, które na co dzień nie znajdują czasu na wizytę u lekarza nawet w przypadku choroby. Centrum Telemedyczne Qzdrowiu.pl zaoferuje także usługi profesjonalnych konsultacji medycznych dla osób niemobilnych, dla których wizyta w przychodni wiąże się z dodatkowymi barierami do pokonania, jak również dla osób nieubezpieczonych i obcokrajowców.

- Likwidujemy bariery fizyczne, geograficzne i systemowe w dostępie do profesjonalnej konsultacji medycznej – mówi Tomasz Dąbrowski. Wielokrotnie zdarza się, że dzwonimy do przychodni, zapisujemy się do lekarza, czekamy w kolejce tylko po to, aby skonsultować swoje wyniki badań lub poradzić się w często błahej sprawie, tymczasem na Qzdrowiu.pl będziemy mogli to zrobić w kilka minut i dużo mniejszym kosztem – dodaje.

Telekonsultacje mają likwidować najpoważniejsze bariery w dostępie do lekarza:

  • Barierę fizyczną – są dobrym rozwiązaniem dla osób często podróżujących, przebywających długo poza miejscem zamieszkania lub pracy, z dala od swojego lekarza, a także dla pacjentów niemobilnych, osób niepełnosprawnych lub starszych, którym poruszanie się sprawia duże trudności.
  • Barierę geograficzną – z telekonsultacji mogą korzystać pacjenci, którzy nie mają na co dzień dostępu do specjalisty w swoim miejscu zamieszkania, więc wizyta w odległej przychodni jest dla nich uciążliwa i wiąże się z dodatkowymi kosztami.
  • Barierę systemową – na telekonsultacje nie trzeba czekać w kolejkach, a pacjent zostanie zawsze przyjęty, musi jedynie zalogować się na swoje konto i znaleźć lekarza danej specjalności. Z konsultacji mogą też korzystać osoby nieubezpieczone, znajdujące się poza systemem państwowej opieki zdrowotnej oraz obcokrajowcy przebywający na stałe lub czasowo w Polsce.

Centrum Telemedyczne Qzdrowiu.pl udostępniło swoje usługi wąskiej grupie pacjentów 20 października. Tym samym rozpoczęły się otwarte testy platformy, które potrwają co najmniej do końca listopada 2011 roku. W tym czasie wszyscy lekarze udzielać będą bezpłatnych konsultacji wszystkim zarejestrowanym pacjentom.

Telemedycyna jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin medycyny na świecie. To nowy i innowacyjny sposób świadczenia usług medycznych za pośrednictwem nowoczesnych technologii informacyjnych, bez konieczności fizycznego kontaktu z lekarzem w placówce zdrowotnej. Według Amerykańskiego Towarzystwa Telemedycyny rynek ten w 2010 roku osiągnął wartość globalną ponad 600 milionów dolarów, a prognozy wskazują, że liczba ta wzrośnie do ponad 3 miliardów dolarów do 2017 roku.

Właścicielem Centrum Telemedycznego Qzdrowiu.pl jest spółka 4 Health Group Dąbrowski Sp. k. z Katowic. Według prognoz spółki portal ma obsługiwać docelowo ponad 200 tysięcy telekonsultacji w ciągu roku. Ten poziom zostanie osiągnięty w ciągu pierwszych 5 lat obecności na rynku. W ramach oferty zostaną udostępnione telekonsultacje specjalistyczne medyczne oraz telekonsultacje okołomedyczne związane z dietetyką, teleopieką dla seniorów i e-rehabilitacją.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
To warto przeczytaćfot. HypnoArtKomentarze
comments powered by Disqus
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.