Stan baterii może służyć do śledzenia w sieci - uważają badacze

04-08-2015, 13:00

Informacja o stanie baterii okazuje się kolejnym szczegółem, który może zagrozić Twojej prywatności. W jaki sposób? Wystarczy, że strona, z której korzystasz, otrzymuje informacje na ten temat.

Prywatność online to trudna sprawa. Wszędzie są ciasteczka, a do tego powstają nowe technologie śledzenia takie jak canvas fingerprinting. Poza tym różne informacje o naszym urządzeniu mogą być zbierane nawet w celach innych niż śledzenie, ale ostatecznie mogą i tak służyć do śledzenia. Taką informacją może być... status baterii. 

Status baterii jako identyfikator

Nie każdy wie, że strony, z jakimi się łączymy, mogą mieć dostęp do informacji o stanie baterii urządzenia mobilnego lub laptopa. Jest to możliwe dzięki specjalnemu API w HTML5, które zostało wprowadzone dawno temu. Już w roku 2012 niektórzy deweloperzy zwracali uwagę na potencjalnie zagrożenia dla prywatności. Mimo to API jest wspierane przez Firefoksa, Operę i Chrome, bez zastosowania szczególnych rozwiązań chroniących prywatność.

Po co informacja o stanie baterii? Może ona pozwalać na przełączenie strony lub aplikacji w tryb bardziej energooszczędny, jeśli bateria jest na wyczerpaniu. To ma sens. Naukowcy z Francji i Belgii ustalili jednak, że informacje uzyskiwane przez strony internetowe mogą być na tyle dokładne, by identyfikować użytkownika. Te informacje obejmują szacowany czas do wyczerpania baterii oraz stan baterii wyrażony w procentach. Ta para liczb może tworzyć specyficzny identyfikator. 

 

Bateria - stan baterii
fot. Pavel Ivanov / Shutterstock.com

Najkrótszy zaobserwowany przez badaczy czas do wyczerpania baterii wynosił 355 sekund. Najdłuższy sięgał 40277 sekund. W tym zakresie mamy ponad 39 tysięcy możliwych numerów. Do tego mamy 90 możliwych stanów baterii wyrażonych procentowo (jeśli założymy, że ludzie podłączają baterię do ładowania, gdy jej poziom spadnie poniżej 10%). 

Oczywiście taki identyfikator nie może pozwalać na wieczne śledzenie danej osoby, ale śledzenie w krótkim okresie czasu jest możliwe. Istnieje względnie małe prawdopodobieństwo wystąpienia tych samych identyfikatorów u dwóch osób.

Pół minuty wystarczy?

Dane o stanie baterii są aktualizowane co pół minuty, ale ten tymczasowy identyfikator jest niezależny od takich rzeczy jak ciasteczka. Załóżmy więc, że ktoś wchodzi na stronę, a potem przełącza się na przeglądarkę w trybie "prywatnym"  (incognito) i znów wchodzi na stronę. Istnieje możliwość połączenia tych dwóch wizyt z jedną osobą. 

Badacze ustalili również, że istnieje możliwość identyfikowania ludzi przez dłuższy czas, jeśli uda się ocenić maksymalne wartości pojemności baterii. Ta metoda jest o wiele trudniejsza i nie zawsze da się jej użyć. Szczegóły znajdziecie w artykule pt. The leaking battery, A privacy analysis of the HTML5 Battery Status API.

Użytkownik powinien wyrazić zgodę

Czy w tym przypadku dałoby się zapobiec zagrożeniom dla prywatności? Sam dostęp do statusu baterii nie musi być zły, ale zdaniem badaczy użytkownik powinien wyrażać zgodę na ten dostęp. Ta uwaga dotyczy wielu innych "zagrożeń dla prywatności". One nie będą "zagrożeniami", jeśli będą opcjonalne, a ludzie będą świadomie się zgadzać na używanie tych rozwiązań.

Czytaj także: Facebook będzie rozpoznawał ludzi nawet na zdjęciach bez twarzy?


  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031