Sprawozdanie JPK z perspektywy księgowej

13-03-2018, 16:51

Prawie 95% firm złożyło w terminie pierwsze w historii obowiązkowe sprawozdanie JPK_VAT za styczeń 2018. Jak wyglądało jego składanie w praktyce?

Jak obserwuje Tax Care, zdecydowana większość klientów uznała, że to księgowi mają im zdjąć problem z głowy. Nie wykazali większego zainteresowania tematem JPK. Przedsiębiorcy są przyzwyczajeni do tego, że to księgowi załatwiają za nich wszelkie formalności. Niektórzy pytali jedynie o to, czy temat ich dotyczy i czy muszą zrobić to samodzielnie. Kilku poprosiło o przesłanie pliku, bo chcieli zobaczyć, jak wygląda. Nieliczne pytania o to czy sprawozdanie zostało wysłane, pojawiły się dopiero po ostatecznym terminie wysyłki.

Jak wyglądało to od strony technicznej? Oprócz nowych narzędzi informatycznych pojawiły się dodatkowe obowiązki i zmiany organizacji pracy. Do standardowych czynności księgowej, która dostaje dokumenty, księguje je i składa deklarację VAT, doszły nowe elementy. Dodatkowo wysyła Jednolity Plik Kontrolny, kontroluje wysyłkę i pobiera UPO. Ważne było to, aby wysyłkę JPK rozpocząć od pierwszych dni miesiąca, niezwłocznie po zaksięgowaniu całej miesięcznej dokumentacji firmy i nie czekać do ostatecznego terminu. Przy dużej liczbie dokumentów generowanie pliku JPK_VAT trwało nawet kilka minut. Oprócz tego system Ministerstwa Finansów bardzo wolno tworzył UPO, czyli potwierdzenia odbioru sprawozdania JPK. Potwierdzenia złożenia deklaracji VAT w urzędzie skarbowym księgowi zwykle dostają w ciągu dwóch godzin, a na UPO po złożeniu JPK musieli czekać nawet do 24 godzin. To nie ułatwiało pracy.

Korzystne jest to, że księgowi wysyłają sprawozdanie JPK na podstawie klucza kwalifikowanego bez potrzeby posiadania pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji VAT składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej UPL-1.

Autor: Bożena Stemplewska, Tax Care


  
znajdź w serwisieRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Grudzień 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 

Reklama:

pożyczki

Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.