Sprawna instalacja programów po formacie

18-11-2009, 17:50

Ileż to razy po sformatowaniu dysku twardego narzekałeś na brak narzędzia, które usprawniłoby instalację niezbędnego oprogramowania, oszczędzając Ci czas. Serwis Poformacie.com wyszedł naprzeciw tym oczekiwaniom. O nowym startupie Dziennik Internautów rozmawiał z jego twórcami - Konradem Szczygłem i Mateuszem Grzywą.

Dziennik Internautów (DI): Jak wygląda instalowanie programów za pośrednictwem Poformacie.com?

Mateusz Grzywa (MG): Działanie aplikacji jest bardzo proste. Program wykorzystuje linki ze stron producentów, zatem użytkownik może mieć pewność, że Poformacie.com pobierze aktualną wersję oprogramowania w języku polskim. Działanie jest dwufazowe, klient pobiera aplikację, po czym ją instaluje, natomiast podczas instalacji pobiera kolejny program, który jest instalowany po pobraniu. Taki system pozwala w maksymalnym stopniu zaoszczędzić czas.

Strona główna projektu Poformacie.com
fot. Poformacie.com - Strona główna projektu Poformacie.com
DI: Skąd wziął się pomysł na stworzenie takiego właśnie serwisu?

Konrad Szczygieł (KS): Pomysł narodził się w głowie naszego znajomego - Rafała Karonia, który aktualnie opiekuje się bazą programów na naszej stronie. Ja osobiście zawsze chciałem stworzyć coś, co będzie użyteczne i doceniane przez ludzi. Zawsze, gdy jakiś znajomy prosił o wybór programów, jakie będą mu potrzebne tuż po kupieniu komputera czy „świeżym” formatowaniu dysku, dawałem mu sprawdzone i polecane przez wszystkich aplikacje.

Podczas jednego z formatowań, gdy przeszukiwaliśmy internet i miejsca, gdzie moglibyśmy znaleźć aplikację, która zrobi wszystko za nas – nic nie znaleźliśmy. Tak właśnie powstał pomysł stworzenia serwisu Poformacie.com – miejsca, gdzie wszystko odbywa się automatycznie, a rolą użytkownika jest wybranie aplikacji, które go interesują. Nie było żadnych planów – decyzja została podjęta spontaniczne. Od razu zabraliśmy się do pisania kodu serwisu, jak i klienta.

DI: Czym kierowaliście się, tworząc listę programów do zainstalowania? O jakie pozycje planujecie ją uzupełnić?

MG: Wybierając programy, które można znaleźć na Poformacie.com, kierowaliśmy się głównie statystykami ich pobrań ze stron ze zbiorami aplikacji. Oczywiście każdy użytkownik może zaproponować swój program, który zostanie sprawdzony i jeśli spełnia kryteria (jest darmowy oraz autor programu zezwala na publikację linku do niego), dodany. O nowościach i liście programów, którą zamierzamy umieścić w kolejnym „update”, można się dowiedzieć na naszym blogu.

DI: Na stronie głównej widnieje informacja, że serwis znajduje się w fazie końcowych testów. Kiedy można spodziewać się ich zakończenia?

MG: Obecna wersja to Beta 0.4, czyli czwarta odsłona aplikacji. Planujemy wydać jeszcze dwie wersje beta, tj. 0.5 i 0.6. Po czym wypuścić wersję finalną. Niestety nie jesteśmy w stanie sprecyzować, kiedy to nastąpi dokładnie, ponieważ wszystko zależy od opinii użytkowników oraz problemów zgłaszanych przez nich. Jeżeli wszystko potoczy się zgodnie z planem, finalna wersja zostanie wydana jeszcze w tym roku. Naszym priorytetem jest, aby projekt był stabilny i dopracowany.

DI: Jakie macie pomysły na rozbudowę serwisu w przyszłości?

KS: Chcemy się rozwijać i stworzyć coś, czego nie było jeszcze w Polsce, co przyda się użytkownikom i zaoszczędzi ich czas. Od początku zakładamy, że serwis jest i będzie darmowy. To znaczy, że każdy będzie mógł korzystać z niego do woli. Oczywiście pragniemy również rozwijać bazę naszych programów, tak aby każdy użytkownik znalazł coś dla siebie. Jednak na razie naszym głównym celem jest skończenie prac nad klientem, tak aby był on jeszcze bardziej stabilny i wydajniejszy.

MG: Pomysłów jest wiele. Jednym z nich jest generowanie programu, który zainstaluje aplikacje na innym komputerze w trybie offline, czyli bez połączenia z internetem. Kolejny to np. stworzenie kont użytkowników. Po zalogowaniu user będzie mógł zobaczyć swoje ostatnie wygenerowane listy programów i użyć ich ponownie, bez konieczności ponownego wybierania. Planujemy także organizować konkursy na „najlepszą listę” oraz „najciekawszy zaproponowany program”.

DI: Dziękujemy za rozmowę. Czytelników Dziennika Internautów zachęcamy natomiast do odwiedzenia nowo powstałego serwisu.

Poformacie.com


Źródło: DI24.pl
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031