Sprawdzimy sprzedawcę auta w internecie

GazetaPrawna.pl 09-06-2010, 18:58

Planujesz kupić używany samochód? Już za tydzień będziesz mieć dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, by sprawdzić, czy na pewno dane z jego dowodu rejestracyjnego są prawdziwe.

Nowelizacja ustawy Prawo drogowe zacznie obowiązywać 17 czerwca. Dzięki tym zmianom kupujący pojazd będzie mógł sam sprawdzić, czy używany samochód, który chce nabyć, nie został skradziony lub czy jego właściciel nie posługuje się podrobionymi dokumentami.

Weryfikacja danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym będzie bezpłatna. Wystarczy komputer i połączenie z siecią, dziś możliwe nawet na giełdzie samochodowej dzięki mobilnemu internetowi.

Zainteresowany może połączyć się z bazą Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) za pośrednictwem platformy ePUAP. Wystarczy wprowadzić metryczkę samochodu i dane jego właściciela. W ten sposób uzyskamy informacje dotyczące prawidłowej marki pojazdu, serii i numeru dowodu rejestracyjnego albo pozwolenia czasowego na jego użytkowanie.

Kupujący upewni się dzięki temu, czy numer identyfikacyjny VIN, data jego rejestracji i widniejący w dokumencie właściciel zgadzają się z informacjami zgromadzonymi w ewidencji pojazdów.

Więcej w Gazecie Prawnej w artykule Sprawdzimy sprzedawcę auta w internecie

Łukasz Kuligowski

gazeta prawna


Następny artykuł » zamknij

Policja zbada Google

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Tematy pokrewne:  

tag samochodytag prawo drogowetag ePUAPtag CEPIK
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy