Sprawdź, kto majstrował w Wikipedii

15-08-2007, 02:08

Wynalazek Virgila Griffitha, jeśli nie zlikwiduje, to przynajmniej pozwoli szybko namierzyć przypadki manipulacji w treściach artykułów Wikipedii. Dzięki Wikiscannerowi każdy może teraz sprawdzić, czy za zmianami w danym haśle nie kryje się konkretna firma lub instytucja.

Najmocniejszą, a zarazem najsłabszą stroną otwartej encyklopedii jest możliwość edycji artykułów przez każdego internautę. Wykorzystują to często działy PR rozmaitych firm i koncernów, czy też organizacje i partie polityczne, wprowadzając w artykułach na swój temat zmiany korzystnie wpływające na ich wizerunek. Usuwanie negatywnych, bądź podawanie nieprawdziwych informacji to problem, z którym administratorzy Wikipedii spotykają się coraz częściej.

Jednym z głośniejszych przypadków w ostatnim czasie było nagminne usuwanie krytycznych uwag pod adresem firmy Diebold, producenta maszyn do głosowania w Stanach Zjednoczonych. Jak się okazało, ciągłych zmian dokonywał jeden z pracowników tejże firmy. Jego poprawki były jednak szybko usuwane przez zespół administratorów.

Takie manipulacje mogą wkrótce być jednak poważnie utrudnione. Student Uniwersytetu w Indianie i ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa Virgil Griffith postanowił wypróbować system porównujący adresy IP komputerów dokonujących zmian w artykułach angielskiej Wikipedii z ogólnodostępnymi bazami adresów IP należących do największych firm i organizacji. W ten sposób w krótkim czasie wyłapał 5,3 miliona "anonimowych" (jak wcześniej sądzono) zmian w artykułach encyklopedii!

Eksperyment skłonił Griffitha do udostępnienia Wikiscannera, który pozwoli każdemu wychwycić podejrzane zmiany w treści haseł Wikipedii. Projekt spotkał się z tak wielkim zainteresowaniem, że skorzystanie w chwili obecnej ze skanera wymaga sporej cierpliwości ze względu na przeciążenie serwera.

Griffith zapowiada rychłe uruchomienie skanera dla innych wersji językowych encyklopedii. Już teraz jednak internauci mogą dodawać adresy IP firm i instytucji, które do tej pory nie znalazły się w bazie systemu.

Nie wiadomo jeszcze, czy Wikipedia Org. zamierza w jakikolwiek sposób skorzystać z wynalazku producenta. Do tej pory nikt z organizacji oficjalnie w tej sprawie nie chciał się wypowiedzieć.

Tematy pokrewne:  

tag Wikiscanner
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930