Sprawdź, czy jesteś w ciąży

13-12-2018, 08:51

Około ósmego dnia od momentu zapłodnienia organizm kobiety wytwarza hormon zwany gonadotropiną kosmówkową (Hcg). Wtedy to jajeczko przyczepia się do ścianki macicy. Testy ciążowe wskazują właśnie na obecność tego hormonu, ale musisz wiedzieć, że mają rożną czułość, szczególnie gdy są to pierwsze dni ciąży.

Jaki test wybrać?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy doszło do zapłodnienia, zdecyduj się na wykonanie testu ciążowego w laboratorium lub w domu. W pierwszym przypadku badanie jest najbardziej wiarygodne, kiedy zostanie przeprowadzone ok 10. dni od spodziewanej miesiączki. Wykonanie testu ciążowego w warunkach laboratoryjnych jest nie tylko bardziej miarodajne, niż domowe testy, ale też pozwala oszacować, który to miesiąc ciąży i daje też możliwość monitorowania rozwoju ciąży. Wspomniany wyżej hormon wzrasta sukcesywnie w pierwszych 2-3. miesiącach ciąży, a jego stężenie można oznaczyć we krwi lub moczu. Kiedy wykonać test ciążowy? Skąd wiadomo, kiedy takie badanie wykonać, aby było najbrzydziej miarodajne? Wiele osób wiąże moment współżycia z zapłodnieniem, co nie zawsze jest prawdą. Często dzieje się to kilka dni później, kiedy komórka jajowa jest gotowa w pełni do zapłodnienia, dlatego lepiej powiązać ten fakt z dniem owulacji. Plemniki mogą znajdować się w drogach rodnych kobiety nawet do 5-7 dni, nie wiadomo więc dokładnie, kiedy dojdzie do momentu zapłodnienia. Co więcej, trzeba też wliczyć drogę komórki jajowej do macicy, co trwa 6. dni. Zrobienie testu ciążowego w tym czasie, nic nie wykaże, mimo zapłodnienia. Najlepiej więc zdecydować się na robienie testu ok 10. dni od daty współżycia, aby nie denerwować się niepotrzebnie i nie powtarzać testów w nieskończoność.

Test domowy

W aptekach możesz dostać test ciążowy różnych firm, za pomocą którego zbadasz poziom hormonu Hcg w domu. Na opakowaniu testu znajdziesz informacje dotyczące wspomnianej czułości – niektóre są bardzo czułe, inne niestety nie mniej, dlatego mogą wykryć gonadotropinę dopiero przy wyższym jej stężeniu. Najlepiej wykonywać test ciążowy rano, kedyw moczu znajduje się hormon hCG w najwyższym stężeniu. Jak to zrobić? To banalnie prosta sprawa, ale dla zdenerwowanej kobiety już nie, dlatego zdarza się, że test ciążowy zostanie przeprowadzony po prostu źle. Cała filozofia polega na zanurzeniu w moczu papierka lub płytki. testowej Jeśli pole testowe zabarwi się, to oznacza, że test został wykonany dobrze, natomiast w przypadku ciąży, pole kontrolne zmieni kolor. Dobrze przeprowadzone badanie wymaga cierpliwości i spokoju. Dokładnie więc przeczytaj ulotkę, na której znajdziesz potrzebne informacje, czyli jak długo trzymać płytkę testową pod strumieniem moczu, po jakim czasie odczytać wynik itd. Wszystko jest ważne!

Jeśli na pasku testowym nie znajdziesz ani jednej kreski, musisz badanie niestety powtórzyć, bo jest to znak, że test ciążowy został źle przeprowadzony. Z kolei gdy na płytce pojawi się jedna kreska, wtedy wynik jest negatywny, a dwie kreski wskazują na ciążę. Pamiętaj też o tym, że kiedy zrobisz test ciążowy w dniu spodziewanej miesiączki i nie wykaże zapłodnienia, trzeba powtórzyć go za dwa dni. Oczywiście w przypadku wykrycia ciąży konieczna jest wizyta u ginekologa, który wykona badanie USG, potwierdzające ciążę dopiero wtedy, gdy kobieta jest już w 5. tygodniu od zapłodnienia.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Tematy pokrewne:  

tag test ciążowytag komunikat firmytag Dynamite
To warto przeczytaćfot. elenabsl
fot. ink drop
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: