Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Spór o Allegro oczami QXL ricardo

redakcja 13-05-2005, 13:51

Brytyjska spółka QXL ricardo, która od kilku lat walczy o odzyskanie prawa do platformy aukcyjnej Allegro.pl postanowiła przedstawić w internecie swoją wersję zdarzeń.

W tym celu zgromadzono materiały dostępne w posiadaniu przedstawicieli spółki oraz umieszczono je pod adresem polska.qxl.com.

Warto odnotować, iż część zgromadzonych tam informacji dostępna była już od wielu miesięcy na jednej z podstron serwisu Aukcje24.pl

Internauci odwiedzający nową stronę, mogą zapoznać się z punktem widzenia QXL ricardo na wielowątkową i skomplikowaną historię przejęcia serwisu Allegro.pl przez firmę NIAA.

Witryna zawiera interaktywny opis sporu powiązany siecią linków z najważniejszymi dokumentami, biografiami bohaterów oraz informacjami o zaangażowanych w sprawę firmach. W serwisie zgromadzone zostały materiały prasowe i filmowe.

Orientację w skomplikowanej materii konfliktu ułatwia chronologiczne przedstawienie najważniejszych faktów w Kalendarium oraz graficzna mapa powiązań spółek.


Historia sporu w skrócie

Serwis aukcyjny Allegro został według strony brytyjskiej nielegalnie przejęty przez QXL Poland po 1 stycznia 2001 r. Wykorzystano w tym celu zmiany w polskim prawie, które obligowały spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do podniesienia kapitału zakładowego.

Firma QXL ricardo zleciła przeprowadzenie tej operacji Arjanowi Bakkerowi, członkowi zarządu QXL Poland oraz prawnikowi Przemysławowi R. Według strony brytyjskiej operacja miała zostać przeprowadzona w sposób, który pozwoliłby utrzymać kontrolę nad spółką polską. Tymczasem przedstawiciele QXL Poland twierdzą, że wszytko przebiegło zgodnie z polskim prawem, co więcej, praktycznie na życzenie spółki QXL ricardo.

We wrześniu 2004 r. radca prawny, dzięki któremu w 2002 r. serwis aukcyjny Allegro w niejasnych okolicznościach zmienił swojego właściciela, został uznany winnym sześciu stawianych mu zarzutów i stracił na 5 lat prawo do wykonywania zawodu. Według ustaleń sądu, radca R. przygotował treść pełnomocnictwa w sposób nieuczciwy i realizował je w sposób sprzeczny z interesem angielskiej spółki, którą oficjalnie reprezentował.

W listopadzie 2004r. w jednej ze spraw w procesie, sąd postanowił, że udziały w spółce QXL Poland zarządzającej Allegro, objęte po grudniu 2002 r. przez firmę NIAA, nie należały nigdy do brytyjskiej spółki QXL ricardo - założyciela QXL Poland.


Ostatnie wieści z QXL ricardo

Spółka QXL ricardo ma nowego udziałowca. Jest nim firma z Izraela - Izaki Group, która nabyła 26% udziałów QXL ricardo. Tym samym nie powiodła się próba przejęcia spółki przez fundusz inwestycyjny Florissant, który chciał skupić 75% akcji QXL ricardo na londyńskiej giełdzie. Stał się właścicielem jedynie 28,6 % udziałów.

Izaki Group popiera działania obecnego zarządu QXL ricardo, który chce kontynuować wszelkie działania prawne w celu odzyskania pełnej własności i kontroli nad QXL Poland.


Szczegóły całej historii sporu - przedstawione z punktu widzenia strony brytyjskiej - znajdziecie na stronie:

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Gadatliwi faceci



Ostatnie artykuły:

fot. Samsung



fot. HONOR








fot. Freepik


Tematy pokrewne:  

tag QXL ricardotag platformy aukcyjnetag Allegro