Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Spółki technologiczne liczą na wzrost organiczny

25-10-2011, 14:37

60% szefów firm technologicznych ze Środkowej Europy przewiduje, że w najbliższym roku wzrosną przychody ich przedsiębiorstw. Trzy czwarte z nich zakłada rozwój organiczny, tylko niewielki odsetek planuje fuzje i przejęcia. Jednym z priorytetów na najbliższą przyszłość będzie pozyskanie i utrzymanie wykwalifikowanych pracowników - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte wśród CEO firm zgłoszonych do rankingu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe.

Z tegorocznej ankiety przeprowadzonej wśród prezesów najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw technologicznie innowacyjnych z Europy Środkowej, wynika, że aż 58% z nich w najbliższym roku spodziewa się rozwoju swoich firm. To wzrost optymizmu o 4 punkty procentowe w porównaniu do ankiety przeprowadzonej rok wcześniej. Rośnie liczba prezesów, którzy są pewni, że nadchodzące 12 m-cy przyniesie ich firmie dobre wyniki, a liczba pesymistów wciąż pozostaje na bardzo niskim poziomie (3%). Trzeba mieć przy tym na uwadze, że grupa badanych przedsiębiorstw była specyficzna.

- Historia pokazuje, że niezależnie od koniunktury przedsiębiorstwa innowacyjne radzą sobie lepiej na rynku, niż te tradycyjne i mniej odważne. Można pokusić się nawet o wniosek, że kryzys to wręcz najlepszy okres dla innowacji – mówi Dariusz Nachyła, Partner odpowiedzialny za sektor Technologii Mediów i Telekomunikacji w Europie Środkowej, Deloitte.

Czytaj: Technology Fast 50: Polskie firmy znów zdominowały ranking

Trzech na czterech CEO przewiduje, że poprawa wyników w ich firmach będzie wynikała przede wszystkim ze wzrostu organicznego. Niemal jedna piąta badanych oczekuje, że wzrost przewyższy poziom 51%, natomiast w zestawieniu z rokiem ubiegłym, mniejszy odsetek prezesów deklaruje chęć rozwoju poprzez fuzje i przejęcia – jest to odpowiednio 7% i 5%.

W wysoce konkurencyjnym środowisku coraz większego znaczenia nabiera walka o najbardziej wartościowych pracowników – aż 55% badanych prezesów stwierdza, że dobry i utalentowany zespół w największej mierze przyczynia się do poprawy wyników finansowych firmy. Już teraz wyraźnie widać, że w najbliższej przyszłości ilość ekspertów w regionie ulegnie zmniejszeniu, co może postawić pod znakiem zapytania zdolność firm do dalszego szybkiego wzrostu. Aż 70% respondentów jako główne zagrożenie wzrostu postrzega dostęp do wykwalifikowanej kadry, a 43% z nich wskazuje na rosnącą konkurencję ze strony rynków wschodzących.

Niemal prawie 30% prezesów do najważniejszych wyzwań osobistych, stojących przed nimi w 2011 r., zalicza rozwój umiejętności przywódczych wśród pracowników, kształtowanie nowych liderów oraz delegowanie odpowiedzialności. Ponad jedna piąta CEO jako istotne wskazuje również angażowanie pracowników w realizację wizji firmy oraz osiąganie i utrzymywanie rentowności firmy.

Wśród pozostałych obszarów wskazanych jako ważne narzędzia do rozwoju CEO wymienili m.in. cloud computing, który według nich daje największe możliwości optymalizacji kosztów. Mimo tego, że sama idea nie jest nowa, obecnie pojawia się coraz więcej możliwości jej zastosowania.

Badanie zostało przeprowadzone w okresie maj - lipiec br. wśród prezesów zarządu najdynamiczniej rozwijających się firm technologicznie innowacyjnych w Europie Środkowej, które zgłosiły się do rankingu Deloitte Technology Fast 50.

Czytaj: Internet coraz ważniejszy dla kupujących samochody


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR