Społecznościowe latanie, czyli jak ze znajomymi wynająć samolot (akt.)

16-05-2015, 10:42

Chcesz ze znajomymi polecieć w miejsce, do którego nie ma bezpośrednich lotów z twojego miasta? Zgłoś to, a może znajdą się inni chętni i polecicie wszyscy razem. Od firmy, stojącej za pomysłem, otrzymaliśmy kilka dodatkowych informacji.

Któż z nas nie lubi podróżować? Dzięki rozwojowi linii lotniczych, głównie tanich, mamy ogromne możliwości podróży samolotem. Z prawie każdego polskiego lotniska możemy udać się do ciepłych krajów czy do największych europejskich miast. Czasem jednak okazuje się, że podróż, którą chcemy odbyć, jest zbyt wymagająca logistycznie - zbyt wiele przesiadek lub zbyt długie czasy oczekiwania. Trudno bowiem oczekiwać, by każdy lot był skomunikowany ze wszystkimi innymi lub by wszędzie można było dolecieć bezpośrednio.

Problem ten częściowo rozwiązują czarterowe linie lotnicze. Współpracują one jednak głównie z biurami podróży. Gwarantuje im to odpowiednią liczbę klientów, którzy polecą w obie strony. Nierzadko jest tak, że samolot wylatuje z Polski z turystami, wraca także zapełniony, jednak tymi, którzy urlop właśnie kończą. Zapewnia to odpowiednią efektywność kosztową. Minusem tego rozwiązania jest jednak to, że samoloty te latają głównie do miejscowości turystycznych.

W tym momencie pojawia się serwis GetFlyover. Bazuje on na najnowszym trendzie, czyli ekonomii dzielenia (ang. sharing economy). Mamy już odpowiednie usługi w zakresie wynajmu mieszkań czy samochodów, teraz przyszedł czas na...samolot. Tutaj pojawia się nowa usługa o nazwie crowdflying. O co w tym chodzi?

Załóżmy, że chcemy z Poznania polecieć do Finlandii na festiwal lub z Wrocławia do północnej Hiszpanii na wakacje. Bezpośrednich lotów nie mamy. A nawet, gdyby były, mogą być w nieatrakcyjnych dla nas godzinach. Jest spora szansa, że znajdą się inni chętni na interesujące nas kierunki. GetFlyover umożliwia skojarzenie ludzi, którzy w konkretnym terminie chcą lecieć w konkretne miejsce.

Flyover.com - jak to działa?

 

Wszystko zaczyna się od wybrania trasy podróży i terminu. Jeśli serwis nic nie znajdzie, proponuje założenie własnego zapytania.

Flyover.com - składanie zapytania

 

To tak naprawdę główny punkt programu. Dzięki serwisowi możemy zgłosić, że lecimy w dane miejsce i w konkretnym terminie. Kolejni chętni mogą dołączać się do naszej wyprawy. Oczywiście sami także możemy zebrać większą grupę znajomych czy też współpracowników, jeśli to wyjazd bardziej zorganizowany.

Dostępne zapytania

 

Gdy zbierze się wystarczająca liczba osób, GetFlyover składa zapytanie do czarterowych linii lotniczych z prośbą o podanie wyceny zlecenia. Po jej otrzymaniu jest ona przekazywana klientom, którzy ją akceptują lub też nie. Cena obejmować będzie bagaż rejestrowany i przelot w obie strony. Aby móc korzystać z serwisu konieczne jest posiadanie konta na Facebooku.

Ponieważ realizacja lotu zależy od zgłoszenia się odpowiedniej liczby chętnych, sami użytkownicy powinni zadbać o to, by jak najwięcej osób chciało polecieć. Dlatego też ważne jest polecanie i namawianie znajomych. Możliwe jest także zorganizowane na tyle dużej grupy chętnych, że oferta przedstawiona zostanie natychmiast. To jednak bardziej oferta dla firm lub osób niezwykle towarzyskich.

AKTUALIZACJA

Filip Mościcki, odpowiedzialny za sprawy operacyjne w firmie, udzielił Dziennikowi Internautów odpowiedzi na kilka pytań.

DI: W jaki sposób mam rozumieć "wystarczającą liczbę osób", która jest niezbędna do zrealizowania lotu? Wiadomo, że samoloty mają przeróżne wielkości.

FM: Zgadza się, samoloty mają różne wielkości. Wystarczająca liczba osób jest zatem także ruchoma - zależy od celu podróży, najkorzystniejszej opcji na danej trasie; by zarezerwować samolot liczba chętnych powinna wypełniać minimum połowę miejsc. Jednocześnie mamy także możliwość oferowania przelotów nawet bardzo małym grupom (od 5 osobowych), oczywiście to dotyczy raczej szczególnych okazji. Zawsze sprawdzamy i proponujemy najkorzystniejsze możliwe rozwiązanie, na tym etapie możemy podchodzić do tego indywidualnie.

DI: W którym momencie pojawi się oferta cenowa na dany przelot?

FM: Oferta pojawia się najpóźniej na 14 dni przed odlotem. 

Jeśli jednak widzimy, że w zapytaniu pojawiła się już liczba chętnych (zapełniająca połowę samolotu) - proponujemy ją wcześniej. 

DI: Czy, jeśli użytkownik ma już ofertę, a później zwiększy się liczba osób (jeśli dalej są wolne miejsca), to czy cena pojedynczego biletu ulegnie zmianie?

FM: Tak, w naszym obecnym modelu cena pojedynczego biletu będzie malała wraz z zapełnianiem się samolotu. Chodzi także o to, by wszystkim pasażerom zależało na tym, by było ich jak najwięcej i by promowali lot we własnym zakresie (np. poprzez media społecznościowe).

DI: W jaki sposób następuje płatność?

FM: Płatność następuje poprzez wpięte do naszego systemu API PayU. Można jej dokonać kartą, jak i przelewem.

DI: Czy warunkiem akceptacji zlecenia ze strony linii lotniczej jest dokonanie określonej wpłaty?

FM: Tak. W praktyce wygląda to następująco: najpierw Flyover dokonuje bezpłatnej rezerwacji samolotu w danym terminie. Gdy zbierze się wystarczająca liczba osób -  w naszym serwisie "Zapytanie" zamienia się w "Lot". Użytkownicy są o tym informowani i mają 48 godzin na dokonanie płatności za przelot. Jeśli zdecyduje się na to liczba osób zapełniająca połowę samolotu - lot zostaje wykupiony u przewoźnika. W przeciwnym przypadku odwołujemy rezerwację, a pieniądze są zwracane.

DI: Z jakimi liniami współpracujecie?

FM: Współpracujemy z szerokim gronem przewoźników, którzy posiadają certyfikat zezwalający na przewóz osób Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

DI: Czy serwis jest polski?

FM: Tak, serwis GetFlyover.com jest polski. Strona www ma także angielską wersję językową, w przygotowaniu jest wersja hiszpańska. Obecnie rozwijamy serwis na rynku polskim, ale planujemy niedaleką ekspansję na rynki zagraniczne (najpierw Europa, potem Ameryka Łacińska). 

Źródło: Getflyover
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy