Spamerzy grasują na Naszej Klasie

21-03-2010, 00:06
Listy Czytelników

Coraz częściej konta użytkowników Naszej Klasy padają ofiarą spamerów - poinformował redakcję Dziennika Internautów jeden z Czytelników, dodając, że możliwości blokowania i zgłaszania takich działań obsłudze są ograniczone. Przedstawicielka NK nie zgadza się z tym twierdzeniem.

Witryna naciągająca internautów na Premium SMS-y
fot. DI - Witryna naciągająca internautów na Premium SMS-y
W opisanym przez Czytelnika przypadku całkiem nieznana mu osoba, niemająca żadnych znajomych, przesłała link do witryny umożliwiającej odebranie życzeń świątecznych od kogoś rzekomo bliskiego (po lewej stronie można obejrzeć zrzut ekranu).

Nie da się oczywiście tego zrobić, dopóki nie wyśle się SMS-a na numer o podwyższonej opłacie i nie wpisze się otrzymanego zwrotnie kodu. O tym, że "Koszt wysłania SMS na numer 92550 to jedyne 25 zł netto(30,5 pln z VAT)", można dowiedzieć się z regulaminu. Kierujący do niego przycisk jest dobrze widoczny, wielu internautów nie zapoznaje się jednak z regulaminami dostępnych w sieci usług.

Do redakcji Dziennika Internautów zgłosiło się już blisko 100 osób, które poczuły się oszukane przez twórców podobnych witryn. Próbowaliśmy zainteresować tym procederem policję oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, niestety bezskutecznie. Dotychczas tylko Urząd Komunikacji Elektronicznej podjął działania zmierzające do rozwiązania problemu.

>> Czytaj także: Nie daj się nabrać na Premium SMS

Dodatkowo twórca omawianej strony żąda wpisania adresu e-mail, co może oznaczać, że gromadzi takie dane w celu późniejszego ich wykorzystania - w grę wchodzi zarówno rozsyłanie spamu, jak i sprzedaż powstałej bazy. Niespotykaną wcześniej ciekawostką jest umieszczona na dole strony informacja, że "Witryna posiada certyfikat bezpieczeństwa WISA potwierdzający uczciwość transakcji" (wspomniany certyfikat został oczywiście wymyślony na potrzeby danej strony, ale niedoświadczonym internautom może się wydać wiarygodny).

Komentując fakt otrzymania wiadomości spamowej, Czytelnik zaznaczył, że "Nie jest to pierwszy raz, a konta nie mają żadnej możliwości blokowania czy zgłaszania spamu i spamerów". Dziennik Internautów skontaktował się z Joanną Gajewską, rzecznikiem prasowym Naszej Klasy, pytając o stosowane w serwisie zabezpieczenia przed spamem. Otrzymaną odpowiedź publikujemy w całości:

Każdy Użytkownik ma możliwość zablokowania konta, z którym nie życzy sobie kontaktu za pomocą opcji dostępnej na wszystkich profilach: "Zablokuj" (prawy, górny róg strony profilowej). Działalność spamerską można do nas zgłaszać za pomocą formularza kontaktowego: http://nk.pl/support.

Stosujemy też różnego rodzaju filtry oraz inne narzędzia, które ciągle modyfikujemy i rozwijamy, niemniej ich szczegółowy opis mija się tu z celem, gdyż obniżałoby to ich skuteczność.

Działanie antyspamowe jest jednym z priorytetów naszego działu bezpieczeństwa. Jego specjaliści w tym zakresie ściśle współpracują z policją, dzięki czemu udało się już wielokrotnie powstrzymać osoby parające się spamerskim procederem, a część spraw związanych ze spamowaniem znalazła także swój finał przed sądem.

Czy ilość spamu trafiająca do skrzynek użytkowników Naszej Klasy rzeczywiście wzrasta? Zapraszamy do wyrażenia swojej opinii w komentarzach bądź w listach do redakcji Dziennika Internautów.

>> Czytaj także: Spamowanie na Naszej-Klasie za półdarmo


Źródło: DI24.pl
UWAGA: UWAGA: Wybrane listy, przesłane do redakcji Dziennika Internautów, publikujemy, by umożliwić ich autorom dotarcie do szerszego grona odbiorców. Czytelnicy mogą podzielać zawarte w nich poglądy lub mieć odmienne zdanie - zachęcamy do wyrażania swoich opinii w komentarzach. Treści publikowanych listów mogą zawierać prywatne poglądy internautów, które nie odzwierciedlają poglądów redakcji DI. Listy prosimy kierować na adres: listy@di.com.pl
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031