Spam ze świńską grypą

28-04-2009, 11:52

Złodzieje danych i spamerzy już wykorzystują panikę związaną z wirusem świńskiej grypy. Zewsząd zasypują nas zarówno prawdziwe, jak i fałszywe doniesienia o wirusie H1N1. Jak nie dać się wprowadzić w błąd?

Od kilku dni zasypują nas coraz bardziej niepokojące informacje na temat rozprzestrzeniania się świńskiej grypy i nowych przypadków zachorowań. Szacuje się, że w Meksyku zmarło już ponad 150 osób, w samej Hiszpanii hospitalizowano 19 osób. Niepokojące wieści płyną także z Anglii, Francji i Danii. Wiele osób zastanawia się, czy problem rzeczywiście jest duży, czy może jesteśmy zastraszani? 

Tymczasem już w poniedziałek do wielu internautów trafił spam z informacją o rzekomych lekach mających pomóc w razie zakażenia się wirusem oraz aptekach oferujących remedium. Oczywiście wiele z adresów podanych w tych e-mailach prowadzi do fałszywych stron. Działania mają na celu kradzież danych kart kredytowych lub danych firm. McAfee oszacował, że e-maile dotyczące świńskiej grypy stanowiły w poniedziałek 4% wszystkich spamerskich wiadomości.

Wielu zaniepokojonych internautów przegląda internet w poszukiwaniu wiarygodnych informacji. By nie dać się wprowadzić w błąd, serwis CNET poleca przeglądanie następujących źródeł: 

1. The Centers for Disease Control (CDC) - gromadzone są tam informacje na temat wybuchu ognisk choroby, publikowany jest także podcast, stworzony przez lekarzy pokazujący, jakie środki ostrożności należy podjąć i jak się zachować w sytuacji podejrzenia zachorowania.

2. Wikia - pomaga zrozumieć, czym jest i jak się objawia świńska grypa. 

3. Na jednej z map serwisu Google Map zaznaczane są przypadki stwierdzonych zachorowań i ognisk wirusa. Dodatkowo podawane są informacje na temat stanu zdrowia podejrzanych o zachorowanie osób oraz obszary świata, których nie zaleca się odwiedzać.

4. Timeline H1N1 - zawiera dokładny, codzienny opis miejsc, gdzie pojawił się wirus H1N1, oraz mapę z "wirusowym podziałem" na: przypadki potwierdzone po śmierci, przypadki potwierdzone i hospitalizowane oraz przypadki niepotwierdzone i podejrzane.

5. Healthfinder jest stroną rządu amerykańskiego z informacjami dotyczącymi dziedziny zdrowia publicznego. Podaje sprawdzone, najnowsze informacje dotyczące wirusa H1N1.

6. WebMD oferuje informacje na temat objawów i profilaktyki oraz „FAQ świńskiej grypy”.

7. Światowa Organizacja Zdrowia jest najbardziej wiarygodnym źródłem, często aktualizowanym. Przedstawia informacje na temat już stwierdzonych ognisk oraz miejsc, do których wirus może trafić w najbliższym czasie.


Źródło: Reuters, CNET
Tematy pokrewne:  

tag świńska grypa
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930