Spadła sprzedaż telefonów w pierwszym kwartale

16-05-2012, 15:05

O około 2% spadła sprzedaż telefonów komórkowych w pierwszym kwartale kalendarzowym - poinformowała firma badawcza Gartner. Mniejsze zainteresowanie tego typu urządzeniami ma być efektem niepewności gospodarczej i wstrzymywania się z zakupami konsumentów z Chin.

Z danych Gartnera wynika, że największym producentem telefonów komórkowych w pierwszym kwartale roku był Samsung, który zakończył tym samym 14-letnie prowadzenie Nokii pod tym względem.

Czytaj także: Android zyskuje na kluczowych rynkach

- Środowisko ekonomiczne w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej jest bardzo trudne - napisał w raporcie analityk Gartnera Anshul Gupta. Najbardziej jednak sprzedaż tego typu urządzeń spadła na bardzo dużym rynku w Chinach, gdzie klienci kupowali aż o 6% tego typu sprzętów mniej niż przed rokiem.

Jak zauważa Gupta, najbardziej spowolnienie dotknęło i tak już znajdującą się w bardzo trudnej sytuacji Nokię. Jej całkowite udziały na rynku telefonów komórkowych skurczyły się do 19,8% z 25,1% przed rokiem. Bardzo szybko topnieją również udziały fińskiego koncernu, jeśli chodzi o smartfony, a obecnie Nokia kontroluje już tylko 9% tego typu urządzeń.

- Większość rynku smartfonów utraconego przez Nokię jest odbieranych przez firmę Apple oraz Samsunga - zauważa analityk. Obecnie koreańskiemu producentowi przypada 20,7% tego typu urządzeń, natomiast Apple podwoiło w ciągu roku swoje udziały na rynku smartfonów do 7,9%.

Czytaj także: Nokia prezentuje nowe, tanie telefony


Źródło: Gartner
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy