Sonda Curiosity sama decyduje, którędy jechać. Skorzystała z autonawigacji

29-08-2013, 10:44

Do tej pory sonda Curiosity jechała według wskazówek ludzi, ale ostatnio sama musiała wybrać sobie bezpieczną trasę, bazując na trójwymiarowych zdjęciach terenu i złożonych obliczeniach.

Sterowanie marsjańską sondą Curiosity nie przypomina gry komputerowej. To drogi sprzęt, który jeździ w bardzo trudnym terenie. Ludzie sterujący łazikiem muszą rozejrzeć się po okolicy, wybrać jakąś bezpieczną drogę i naprawdę ostrożnie przejechać każdy odcinek.

Może się jednak zdarzyć, że teren, po którym ma jechać Curiosity, jest słabo widoczny, gdyż schodzi w dół. W takiej sytuacji bezpieczną jazdę może zapewnić nawigacja automatyczna, z której sonda skorzystała 27 sierpnia.

Curiosity decyduje sama

W czasie jazdy na nawigacji automatycznej kamery sondy rejestrują obraz stereoskopowo, dzięki czemu tworzona jest mapa pojawiających się przeszkód. Sonda analizuje różne możliwości dotarcia na wskazane miejsce i wybiera najlepszą. W ubiegły wtorek sonda pokonała w ten sposób ok. 10 metrów.  Była to część większego dystansu (43 metry), jaki sonda pokonała tego dnia.

Curiosity już wcześniej odbywała próby z automatyczną nawigacją, ale tylko po terenie, który inżynierowie uznali za bezpieczny. Wtorkowa próba była "chrztem bojowym"- sonda po raz pierwszy wjechała na obszar nie poddany wcześniej ocenie ludzi.

W drodze do Aeolis Mons

Curiosity jest obecnie w trakcie podróży z miejsca określanego jako Glenelg, gdzie pracowała w pierwszej połowie 2013 roku, do niższych obszarów na Aeolis Mons - centralnym wzniesieniu w kraterze Gale'a, które ma wysokość 5500 metrów i jest znane również jako Góra Sharpa.

Marsjańska sonda oddaliła się od Glenelg na odległość ok. 1,39 km. Odległość pozostająca do podnóża Aeolis Mons to ponad 7 km. Na zdjęciu poniżej widzimy wyznaczoną drogę przejazdu, która ostatecznie może być wydłużona lub skrócona, w zależności od tego jak ta droga będzie wyglądała z punktu widzenia Curiosity.

zdjęcie z Marsa
fot. NASA - Mars Science Laboratory

Na powyższym zdjęciu na na żółto zaznaczono trasę, jaką przejechała Curiosity. Zielona gwiazdka oznacza aktualną pozycję. Trójkąty oznaczają miejsca badań geologicznych.

Czytaj także: Teleskop na Księżycu umieszczą dwie prywatne firmy. Misja ma być komercyjna


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy