Solorz-Żak ma zgodę UOKiK na przejęcie Polkomtelu

24-10-2011, 14:29

Na przejęcie kontroli nad Polkomtelem przez Spartan Capital Holdings zgodziła się Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przeprowadzona analiza wykazała, że planowana transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji na rynku.

W lipcu br. Dziennik Internautów informował, że akcjonariusze Polkomtela podpisali przedwstępną umowę sprzedaży 100% akcji w spółce na rzecz Spartan Capital Holdings Sp. z o.o. kontrolowanej przez Zygmunta Solorza-Żaka. Implikowana wartość przedsiębiorstwa Polkomtel SA wynosi 18,1 mld PLN, co stanowi wielokrotność 6.4x EBITDA za rok zakończony 31 grudnia 2010 roku.

Dzięki takiemu przejęciu mogłaby powstać duża grupa telekomunikacyjno-medialna, która będzie przeciwwagą dla Telekomunikacji Polskiej. Transakcja wymagała jednak zatwierdzenia przez UOKiK. Urząd, prowadząc postępowanie w sprawie koncentracji przedsiębiorców, może wydać zgodę, nałożyć na łączących się określone warunki lub zakazać połączenia.

Czytaj: Co Solorz-Żak może zrobić z Polkomtelem?

Postępowanie w tej sprawie Urząd wszczął 21 lipca bieżącego roku. Zgodnie z informacjami zawartymi we wniosku głównym celem planowanej transakcji jest rozwijanie szybkiego szerokopasmowego dostępu do internetu czwartej generacji, w technologii Long Term Evolution (LTE). Zgłaszający dysponuje technologiami w tym zakresie, zaś Polkomtel infrastrukturą oraz bazą klientów pozwalającą na rozwój szybkiej sieci przesyłu danych.

Dziś UOKiK poinformował, że badanie wpływu koncentracji na krajowy rynek świadczenia usług telekomunikacyjnych wykazało, że planowane połączenie nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji. Prezes UOKIK uznała, że Spartan Capital Holdings może przejąć Polkomtel wraz z jego spółkami zależnymi.

Oceniając skutki planowanej koncentracji, Urząd przeanalizował opinie działających operatorów komórkowych oraz regulatora rynku - Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Ostatecznie uznał, że na żadnym z obszarów działalności łączących się, w szczególności świadczenia usług telefonii komórkowej, dostępu do szerokopasmowego mobilnego internetu, a także posiadanych częstotliwości, nie dojdzie do zagrożenia ograniczeniem konkurencji.

Nie zgadza się z tym Marcin Gruszka, rzecznik sieci Play, który na blogu w takich słowach skomentował decyzję UOKiK: 

Spółka P4 nigdy nie była przeciwnikiem tej transakcji. Wielokrotnie natomiast podkreślaliśmy, że tak ważna transakcja, wydarzyła się w najbardziej niefortunnym momencie, kiedy operatorzy na rynku potrzebują pilnie przydziału nowego pasma radiowego. W wyniku transakcji skoncentrowana zostanie połowa pasma w Polsce, bez żadnych, konkretnych widoków dla pozostałych operatorów na pozyskanie nowego pasma.

W tym kontekście decyzja Prezes UOKiK jest zaskoczeniem i została wydana w oderwaniu od realiów rynkowych. Jeśli w krótkim okresie czasu nie zaistnieją warunki do zdobycia przez operatorów dodatkowego pasma, decyzja ta będzie fatalna w skutkach dla zdrowej konkurencji na rynku.

Wielu analityków mówiło, że Plus dla Solorza to kłopot dla Play. Na rynku mobilnym będą bowiem  dwa silne ośrodki: Solorza z Plusem i Orange współpracującego z T-Mobile. W tej sytuacji Play wydaje się osamotniony.

A w Plusie już trwają testy usług LTE.

Czytaj: 200 mln euro od EBOiR dla Solorza-Żaka na zakup Polkomtela


Źródło: UOKiK
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031