Social media wykorzystane do manipulacji wynikami wyborów prezydenckich w Brazylii

26-10-2018, 16:48

Facebook usunął 43 fałszywe konta oraz 68 fanpage’y, które wykorzystywano do manipulowania wynikami wyborów prezydenckich w Brazylii. Za ich pośrednictwem publikowano spam wyborczy oraz rozpowszechniano clickbait content (klikane treści) w celu tworzenia farm "lajków", które drastycznie zwiększały zasięg spreparowanych informacji wyborczych.

Usunięte konta zostały założone przez Raposo Fernandes Associados (RFA), lokalną grupą marketingową powiązaną z prawicowym kandydatem na prezydenta Jaira Bolsonaro. Co ciekawe, obaj kandydaci skarżą się na polityczny trolling, mogący wpłynąć na wyniki głosowania.

Dariusz Woźniak, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken zauważa, że nie tylko Facebook został zaatakowany. Podobne działania widoczne są w aplikacji WhatsApp, która jest kanałem pozyskiwania informacji,  w tym tych politycznych. Dodaje, że rozpowszechnianie dezinformacji wyborczej stało się poważnym problemem dla sieci społecznościowych. Jest to coraz popularniejsza taktyka wykorzystywana celem wpływania na opinię publiczną i wyniki wyborów. Dlatego social media powinny wziąć na siebie odpowiedzialność za takie praktyki i skutecznie im przeciwdziałać. 

"Prowadzimy stały monitoring i w przypadku pojawienia się podejrzanych zachowań, natychmiast je blokujemy” - czytamy w oficjalnym oświadczeniu Monici Guise, Menedżer ds. Polityki Bezpieczeństwa Facebooka w Brazylii.

Victoria Grand, Główny Menedżer ds. Polityki Bezpieczeństwa Facebooka stwierdziła natomiast, że wybory prezydenckie w Brazylii to krytyczny moment dla tego kraju, dlatego wysiłki FB są skoncentrowane na zapewnieniu neutralności politycznej sieci społecznościowych. 

Źródło: Bitdefender


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Marzec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031