Snowl pozbiera wiadomości w Firefoksie

08-08-2008, 09:09

Wszystkie e-maile, wiadomości z komunikatora, Twittera oraz kanały RSS zebrać w przeglądarce internetowej - taki właśnie cel przyświeca nowemu projektowi Mozilli o nazwie Snowl. Początkowo będzie on dostępny w postaci rozszerzenia dla Firefoksa.

Dzięki projektowi Snowl deweloperzy Mozilli chcą się przekonać, czy możliwe jest przeniesienie dyskusji i rozmów do przeglądarki internetowej. Przedsięwzięciu przyświecają następujące założenia:

 

  1. Nie ważne skąd wiadomości pochodzą. Ich źródłem mogą być serwery poczty, kanały RSS fora internetowe, serwisy społecznościowe i in.
  2. Niektóre wiadomości są ważniejsze od innych i interfejs dla tych czytanych uważnie powinien być inny, niż dla tych czytanych od niechcenia.
  3. Interfejs oparty o wyszukiwanie jest lepszy taki, który wymaga najpierw organizowania wiadomości, aby potem było możliwe ich odnalezienie.
  4. Funkcjonalności przeglądarki stworzone z myślą o nawigacji po stronach WWW (karty, zakładki, historia) nadają się również do nawigacji wśród wiadomości.

Wczesny prototyp Snowl jest już dostępny, w tej chwili w bardzo niestabilnej wersji 0.1. Wspiera wiadomości z dwóch źródeł: kanałów RSS oraz Twittera. Proponuje też dla nich dwa rodzaje interfejsu.

Snowl - widok listy
fot. Mozilla - Snowl - widok listy

Pierwszy to tradycyjny układ trzech paneli gdzie mamy źródła, wiadomości i treść wiadomości w różnych panelach. Ten interfejs stworzony jest z myślą o źródłach ważnych.

Drugi interfejs do czytania okazjonalnego to tzw. "rzeka nowin", gdzie tytuły i treść wiadomości wyświetlane są na jednej stronie, którą czytelnik swobodnie skanuje wzrokiem.

Snowl -
fot. Mozilla - Snowl - "rzeka nowin"

W przyszłości Snowl ma wspierać więcej źródeł np. Facebook, AIM i Google Talk. Planowane jest także dodanie interfejsu do pisania własnych wiadomości, aby Snowl stał się narzędziem do komunikacji w obydwie strony. Planowane jest także udostępnienie API do budowania eksperymentalnych interfejsów.


Następny artykuł » zamknij

Źródło: Mozilla Labs
Tematy pokrewne:  

tag Sowltag Mozilla Labstag Mozillatag Firefox
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930