Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

SMS wpływa na kierowcę jak alkohol

13-05-2011, 07:42

Stróże prawa za sprawą kampanii społecznej „Jedziesz? Nie klikaj!” chcą przypomnieć kierowcom o zakazie korzystania z telefonu podczas jazdy. Z roku na rok wzrasta liczba kierowców ukaranych za tego typu wykroczenie.

Policyjne statystyki pokazują, że liczba kierowców karanych za używanie telefonów komórkowych podczas jazdy wzrasta. W 2008 roku takie wykroczenie popełniło - według danych KGP - 23 755 osób, w 2009 roku już 35 865.

Zgodnie z art. 45 ust. 2 pkt 1 kodeksu drogowego:

Kierującemu pojazdem zabrania się: korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za złamanie tego przepisu grozi mandat w wysokości 200 zł.

>> Czytaj też: Pozwać rząd? Chce tego 2,7 tys. internautów

Sonda
Piszesz SMS-y prowadząc samochód?
  • tak
  • nie
  • nie prowadzę auta
  • nie posiadam telefonu komórkowego
wyniki  komentarze

Jak tłumaczy policja, wysyłanie SMS-ów w trakcie jazdy może doprowadzić do tragedii, co udowodnili już Brytyjczycy i Amerykanie. Wnioski z ich badań są jednoznaczne: kierowcy, którzy w czasie prowadzenia piszą wiadomości, zamiast obserwować to, co dzieje się na drodze, mogą spowodować wypadek.

Korzystanie z telefonu podczas jazdy jest zabronione, naraża też zdrowie lub życie kierowcy i innych uczestników ruchu oraz pieszych. Według amerykańskich badań, na które powołuje się Polska Policja, kierowca piszący SMS-a zachowuje się podobnie, jak kierowca pod wpływem alkoholu (1 promil).

Akcja prowadzona jest przez Komendę Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu oraz operatora sieci Plus. Dzięki temu do kilkunastu milionów użytkowników sieci Plus dotrą specjalnie przygotowane informacje traktujące o zagrożeniu, jakie stwarza nieprzestrzeganie tej zasady.

>> Czytaj też: Zapniesz pasy na Facebooku?

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ogłosiło lata 2011-2020 Dekadą Działań na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (Decade of Action for Road Safety). Jej celem będzie ustabilizowanie, a następnie zmniejszenie liczby śmiertelnych wypadków na drogach w skali globalnej poprzez intensyfikację działań prowadzonych na szczeblu krajowym, regionalnym i globalnym. Akcja rozpoczyna się 11 maja br.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Empik rozpoczyna Grę–Online

Źródło: Policja.pl



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR