SMS-owy spamer zna Twoje imię? Uważaj, to może kosztować

05-12-2012, 14:59

Polscy internauci dostają SMS-owy spam, zachęcający do wykupienia niepotrzebnej usługi za co najmniej 5 złotych. Spam przychodzi z nieznanego numeru i zawiera imię odbiorcy, co stanowi nie lada zagadkę.

Informacja na temat SMS-owego spamu od nieznanego naciągacza pojawiła się m.in. na forum Telepolis oraz w serwisie Niebezpiecznik.pl.

Atak zaczyna się od SMS-a o takiej treści:

Czesc [Imię odbiorcy] - obejrzyj sobie zdjecia na pobierzfoty.pl i daj znac co sadzisz. Kod dostepu [Imię odbiorcy]123

Większość osób ignoruje podobne wiadomości, choć musicie przyznać, że umieszczenie w wiadomości imienia odbiorcy jest zastanawiające. Wiadomość może przyjść z różnych numerów np. 883213945 albo 792925497.

Wpiszesz numer i PIN to stracisz pieniądze

Wspomniana strona Pobierzfoty.pl już zniknęła z sieci, ale gdy jeszcze funkcjonowała, zawierała zachętę  do wpisania kodu z SMS-a. Wpisanie kodu albo czegokolwiek innego odsyłało na drugą stronę, zachęcającą do wpisania własnego numeru telefonu. Strona została tak przygotowana, aby informacja o regulaminie i cenie usługi nie była widoczna.

zrzut

Jeśli użytkownik wpisał swój numer telefonu, otrzymywał PIN do wpisania na stronie. Wpisanie tego numeru powodowało wykupienie usługi wartej niecałe 5 złotych za 3 dni (z VAT). Usługę można dezaktywować, wysyłając bezpłatny SMS o treści STOP OK lub STOP TAK pod numer 60433. Nie zmieni to jednak faktu, że osoby, które się nabrały stracą 5 zł, a niektóre osoby mogą nie mieć świadomości, iż wykupiły płatną usługę.

Ten przekręt może wrócić

Jeśli ktoś padł ofiarą tego spamera, powinien czym prędzej dezaktywować usługę, ciesząc się, że strata wyniosła tylko 5 złotych. Inne osoby powinny uważać na podobny spam. Strona Pobierzfoty.pl zniknęła już z sieci, ale może powrócić w innej formie. SMS-owy spam może przyjść z innego numeru, może mieć nieco zmienioną treść. Sposób działania może być podobny - zachęta z Twoim imieniem, a potem zachęcanie do podania numeru i PIN-u na specjalnej stronie.

Największą zagadką w całej tej sprawie są właśnie imiona odbiorców. Nadawca spamu albo je zna, albo wybiera je na chybił trafił, mając przy tym trochę szczęścia. Jedna z osób dyskutujących o tym na forum Telepolis twierdzi, że posiada telefon nigdy nieużywany do SMS-owych konkursów lub kontaktów z firmami. Nie można też wykluczyć, że doszło do jakiegoś wycieku danych z zaufanej instytucji i teraz dane te przetwarzają oszuści.

To trochę smutne, że krótko po jubileuszu SMS-a musimy informować o naciąganiu z użyciem tej usługi.


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930