Smartfon będzie mógł patrzyć przez ściany? Pierwsze próby są obiecujące

02-07-2013, 11:46

Smartfony przyszłości wyposażone będą w nowe rodzaje czujników. Nad czym już teraz pracują naukowcy?

Naukowcy z MIT stworzyli technologię, która w przyszłości może pozwolić mobilnym gadżetom na obserwowanie ruchów również za obiektami (np. ścianami budynku). Technologia ma posłużyć m.in. ratownikom, jednak bez trudu znaleźć można dla niej wiele innych zastosowań.

Zmodyfikowane Wi-Fi jak rentgen

Sonda
Smartfony powinny być wyposażone w sonary?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Rozwiązanie nazwane roboczo Wi-Vi działa w oparciu o niskonapięciowe sieci Wi-Fi, które z kolei przypominają standardowe sonary. Wysyłane z dwóch nadajników sygnały, odbijają się od ścian i trafiają do odbiornika. Poruszające się obiekty zmieniają długość fal, co z kolei stosunkowo łatwo odczytać nawet mobilnemu urządzeniu.

Warto zauważyć, że obecnie technologia tego typu umożliwia wskazanie, czy za ścianą ktoś się porusza - nie ustalimy jednak szczegółowych rysów postaci, a tym bardziej nie wykonamy niczego na wzór rentgenowskiego zdjęcia. Ze względu na wykorzystanie technologii opartej o znane Wi-Fi raczej nie trzeba się również obawiać o szkodliwość sonarów, które mogą trafić do nowych modeli smartfonów.

Przyszłość w mobilnych urządzeniach

- Chcieliśmy stworzyć urządzenie, które wykorzystuje niewielką moc, a także jest dostatecznie proste i przenośne, by dać ludziom możliwość widzenia przez ściany - powiedziała Diana Katabi z MIT, pracująca nad rozwiązaniem. Choć postęp projektu jest bardzo obiecujący, na razie nie wiadomo, kiedy całość może trafić do popularnych modeli smartfonów. Naukowcy pracują obecnie nad eliminacją zakłóceń, które czasem sprawiały, że odczyt był błędny.


Źródło: BGR
To warto przeczytać
Komentarze
comments powered by Disqus
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.