Skład celny - czym jest i kiedy warto skorzystać?

13-01-2020, 16:27

Skład celny oferuje magazynowanie wszelkich produktów, które pochodzą spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Trafią tam towary, które wymagają nadzoru celnego. Właśnie dlatego wspomniane miejsce musi spełniać rygorystyczne normy oraz standardy. Jego funkcjonowanie możliwe jest dopiero po uzyskaniu zgody organów celnych. Produkty, które trafiły do składu celnego podlegają ewidencji oraz kontroli.

skład celny

Eksport i reeksport towarów

Skład celny umożliwia bezproblemowy eksport oraz reeksport towarów, które nie pochodzą z obszarów UE. Opisywana usługa pozwala poprawić sytuację ekonomiczną przedsiębiorstw, które sprowadzają produkty nieunijne. Przede wszystkim istnieje możliwość zawieszenia płatności cła oraz podatków, czyli opłat generowanych podczas eksportu wyżej wspomnianych produktów.

Z tej usługi korzystają przede wszystkim firmy, które pragną zminimalizować koszty. Sprowadzony do Polski towar nie musi zostać dopuszczony na rynek. Może on zostać zwrócony, czyli reeksportowany. Oczywiście taka sytuacja musi zostać uzasadniona konkretną sytuacją gospodarczą. W takim przypadku nie ma konieczności zapłaty cła, ani podatków (VAT, czy też akcyzowego).

Na uwagę zasługuje fakt, że w większości przypadków termin magazynowania produktów w składzie celnym jest nieograniczony. Wyjątek stanowią towary z określoną przydatnością do użytku, czy też takie, których długotrwałe składowanie mogłoby stanowić zagrożenie.

Kiedy warto?

Z usług prywatnych składów celnych najczęściej korzystają przedsiębiorstwa z branży e-commerce. Jest to sprawdzony sposób na to, aby zminimalizować koszty prowadzenia działalności - bowiem w składzie celnym możemy dokonywać wielu czynności na towarze: konfekcjonowanie, przepakowywanie, etykietowanie itd. W związku z tym towar może opuszczać skład celny mniejszymi partiami, a podatki opłacane są tylko od tej części towaru, która opuszcza skład celny.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprowadzić na teren kraju większą ilość towarów. Nie muszą być one natychmiast dopuszczone do obrotu. Produkty mogą trafiać do sprzedaży stopniowo, dzięki czemu koszty (cło oraz podatki) również rozłożą się w czasie - to największa zaleta składu celnego.

Magazynowanie produktów w składzie celnym chroni przed utratą płynności finansowej. Ponadto klienci e-sklepów mogą liczyć na szybką wysyłkę. Towar znajduje się na terenie kraju, a więc nie ma konieczności jego sprowadzania spoza UE. Sprawia to, że termin realizacji zamówienia często trwa zaledwie kilka dni roboczych. Plusem jest także możliwość skorzystania z uproszczonej procedury celnej.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag skład celny
To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Marzec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Serwisy specjalne: