Skazany za komentarze czytelników

08-03-2007, 09:44

W Polsce właściciel serwisu internetowego może odpowiadać za komentarze jego użytkowników - tak właściwie wynika z decyzji Sądu Rejonowego w Słupsku, który umorzył sprawę przeciwko redaktorowi serwisu GazetaBytowska.pl ze względu na niska szkodliwość społeczną. Do uniewinnienia jednak nie doszło.

Redaktor serwisu GazetaBytowska.pl złamał według Sądu dwa artykuły prawa prasowego. Wydawał dziennik bez rejestracji i dopuścił do opublikowania materiału prasowego zawierającego znamiona przestępstwa. Tym "materiałem prasowym" miały być posty na forum, które zawierały groźby pod adresem pewnego komornika.

Oznacza to praktycznie, iż według Sądu każdy kto prowadzi serwis internetowy lub bloga, powinien go zarejestrować. Potem trzeba bardzo uważnie kontrolować czytelników, aby nie zostać oskarżonym za ich wybryki.

Prawnik Piotr Waglowski w serwisie Vagla.pl napisał, że nie wiadomo czy sąd analizował przy okazji tej sprawy zapisy ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, a mają one tutaj istotne znaczenie. Zdaniem prawnika istnieją też wątpliwości co do tego, czy internetowy serwis, można określić jako "czasopismo" (choć niewątpliwie może on być "prasą").

W USA już uznano, że dostawca usługi komputerowej nie może odpowiadać za treści przekazane przy pomocy tej usługi przez osoby trzecie i wydaje się to jak najbardziej rozsądne. W Polsce jak widać nie jest to jeszcze oczywiste.

Źródło: Vagla.pl, Gazeta.pl
Tematy pokrewne:  

tag Gazeta Bytowska
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Luty 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829