Skarbówka kontroluje sprzedawców z Allegro

Rafał Cisek, Nowe Media, 08-06-2010, 13:22

Urzędy skarbowe rozpoczynają akcję kontroli sprzedawców na Allegro. Pierwsze efekty widoczne są na Dolnym Śląsku. Obawiać się mogą osoby, które w ciągu roku sprzedały ponad tysiąc przedmiotów. Wśród sankcji jest konieczność uiszczenia zaległego podatku wraz z odsetkami i kara grzywny lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

Na Dolnym Śląsku została zatrzymana kobieta, która sprzedawała rzekomo używane zabawki, z których jakoby wyrosły już jej dzieci. Takie przedmioty są zwolnione z obowiązku uiszczenia podatku.

Tyle tylko, że kontrolerzy skarbowi udowodnili kobiecie, że przez dwa lata jej klientami zostało ok. 8 tysięcy nabywców "używanych" zabawek. Podliczono przy tym, że wartość sprzedanego towaru opiewała na milion złotych.

Teraz kobieta będzie musiała od tej kwoty odprowadzić podatek. Przeciw niej prowadzone jest postępowanie karno-skarbowe.

W przypadku bezrobotnych ich działalnością na Allegro może też się zainteresować Urząd Pracy.

Skarbówka przygląda się handlowi internetowemu już od kilku lat. Od jakiegoś czasu szuka też sposobu na łatwiejsze pozyskiwanie informacji o e-sprzedawcach, którzy mogą prowadzić nieujawnioną lub nieopodatkowaną działalność.

Rafał CisekWygląda więc na to, że zainteresowanie fiskusa transakcjami online stale rośnie.

 

Rafał Cisek, radca prawny, współpracownik Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej (CBKE), twórca serwisu prawa nowych technologii NoweMEDIA.org.pl, ekspert w zakresie prawnych aspektów komunikacji elektronicznej.


Komentuj na Facebooku
Komentarze
comments powered by Disqus
Komentarze archiwalne    Zobacz wszystkie (13)
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Luty 2017»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728 
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2017 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.