Skąd bierze się zapalenie spojówek?

19-04-2019, 06:31

Przyczyn zapalenia spojówek jest wiele: alergia, infekcja wirusowa, bakteryjna bądź grzybicza, zespół suchego oka. Wszystkie te przyczyny, w wyniku których powstaje zapalenie spojówek dają takie same objawy, ale każda przyczyna powinna zostać właściwie zdiagnozowana i wyleczona.

Przyczyny zapalenia spojówek

Spojówki to delikatne, przesuwalne błony, które można łatwo uszkodzić i podrażnić. Są bogato ukrwione i w trakcie zapalenia nasze oczy są zaczerwienione. Na szczęście, leczenie zapalenia spojówek jest dość łatwe i szybkie, pod warunkiem, że zostało dobrze zdiagnozowane. Wyróżnia się kilka rodzajów zapalenia spojówek: bakteryjne, wirusowe, alergiczne, grzybicze i zapalenie spojówek wywołane zespołem suchego oka.

Objawy zapalenia spojówek

Choć każdy rodzaj zapalenia spojówek charakteryzuje się kilkoma objawami, są też takie, które są wspólne dla wszystkich rodzajów. Przede wszystkim, pojawia się swędzenie i pieczenie oczu, a przez to, że spojówki są przekrwione, oczy stają się mocno zaczerwienione. Może pojawić się także światłowstręt. Najważniejsze jest, by dobrze zdiagnozować zapalenie spojówek; nie powinniśmy robić tego samodzielnie, więc jeżeli odczuwamy któreś z powyższych dolegliwości, należy niezwłocznie udać się do okulisty. Trzeba pamiętać, by przed wizytą u lekarza nie przemywać oczu herbatą czy rumiankiem, bo może to utrudnić diagnostykę. Lepiej, jeżeli będziemy przemywać oczy specjalnym płynem, który można kupić w aptece bez recepty, np. Thealoz, Lacrimal czy Starazolin.

Czego nie robić przy zapaleniu spojówek

Jest kilka ważnych zasad, których należy przestrzegać, cierpiąc na zapalenie spojówek. Dzięki temu nie będziemy cierpieć dłużej, niż to potrzebne do wyleczenia się spojówek. Przede wszystkim, nie powinno się przecierać oczu rękami, nawet jeżeli swędzą – to może tylko zaostrzyć objawy choroby. Wydzielina, która wydostaje się z oka jest uciążliwa, to fakt. Należy usuwać ją wacikiem na patyczku bądź jednorazową chusteczką; po użyciu, należy od razu je wyrzucić. W czasie choroby powinno się zrezygnować z basenu – chlorowana i ozonowana woda podrażnia oczy, co pogarsza przebieg choroby. Podobnie sprawa ma się z soczewkami do oczu. Powinno się albo z nich zrezygnować na kilka dni, albo przemywać znacznie częściej, niż zwykle, żeby zapobiec rozwojowi choroby. Jeśli chodzi o makijaż oczu, najlepiej będzie z niego zrezygnować. Leczenie powinno trwać tyle, ile zalecił lekarz i nie wolno go przerywać po poprawie.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


To warto przeczytać
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: