Siedzenie niszczy Twoje zdrowie - poznaj biurka do pracy stojąco-siedzącej

12-05-2017, 12:43

Powszechnie wiadomo, że pozycja siedząca, w której spędzamy coraz więcej czasu szkodzi naszemu zdrowiu. Praca biurowa, brak ruchu i wiele godzin spędzonych przed komputerem nie sprzyjają zachowaniu odpowiedniej sylwetki. Sprawdź jak temu zapobiec...

W jaki sposób można zadbać o zdrowie i poprawić komfort naszej pracy?

Rozwiązanie problemu wydaje się banalne, gdyż wystarczy wstać i pracować w różnych pozycjach. Nawet najlepsze krzesło (również ergonomiczne) nie pomoże w eliminacji zagrożeń dla naszego zdrowia związanych z wielogodzinną pracą siedzącą. Długie siedzenie obciąża nasz kręgosłup, układ oddechowy i krwionośny, powodując zmęczenie i odczuwanie bólu w różnych częściach ciała. Aby temu zapobiec należy ruszać się w trakcie wykonywania pracy. Zdecydowanie pomóc w tym może korzystanie z biurka z regulowaną wysokością. Jest to biurko z podnoszącym się blatem i możliwością ustawienia jego wysokości w zależności od potrzeb użytkownika. Umożliwia pracę zarówno siedzącą jak i stojącą. Połączenie obu pozycji jest korzystne dla zdrowia przede wszystkim dlatego, że wprowadzamy do naszej pracy jakikolwiek ruch. Regulowane biurko dodatkowo zwiększa wydolność pracy i obniża poziom zmęczenia. Ponadto sprzyja większej kreatywności i pomaga pracować efektywniej.

Od jak dawna dostępne są w Polsce biurka do pracy stojącej?

Biurka stojąco-siedzące są nowością na polskim rynku. Nie oznacza to jednak, że powstały niedawno. Na zachodzie już od wielu lat takie rozwiązania robią furorę. Korzystają z nich takie ogromne firmy jak Google czy Apple, które dbają o komfort pracy swoich pracowników. Trend też dotarł do naszego kraju. W Polsce znaleźć już  można biurka przypominające te klasyczne, jednakże z dodatkowym elektrycznym regulatorem wysokości umożliwiającym bardzo szybką zmianę trybu pracy bez konieczności odrywania się od wykonywanych zadań. Blaty te wyposażone są w silnik elektryczny, a wciśnięcie jednego przycisku zapewnia równomierną regulację wysokości. Na rynku znaleźć można także nakładki na biurka, z manualnym hydraulicznym podnośnikiem, gdzie w zaledwie kilka sekund możemy zmienić pozycję z siedzącej na stojącą. Mechanizm ten jest tak skonstruowany, że podniesienie biurka nie wymaga praktycznie żadnej siły.

biurko z regulowaną wysokością Elevodesk

Biurka do pracy stojąco siedzącej pomagają zachować zdrową sylwetkę

Nawet jeśli prowadzimy aktywny tryb życia, a w pracy siedzimy w tej samej pozycji przez sześć lub więcej godzin dziennie, to trening może nie przynosić w całości założonych celów. Jest to spowodowane tym, że siedząc osłabiamy nasz układ ruchowy i jesteśmy bardziej podatni na urazy ortopedyczne. Wprowadzając pozycję stojącą w trakcie wykonywania pracy biurowej tracimy znacznie więcej kalorii (nawet do 30% !).  Używamy mięśni szkieletowych, przez co wypracowujemy prawidłową pozycję ciała. Ludzki organizm przez tysiące lat ewolucji przystosowany był do ciągłego ruchu. Niestety siedzenie nie jest dla nas naturalną postawą i “marnuje” większość korzyści jakie wypracowaliśmy w trakcie ciężkich treningów.

Nieprawidłowa pozycja siedząca ma ponadto istotny wpływ na nasz układ oddechowy, układ krążenia, oraz niedokrwienia serca czy nadciśnienie. Dodatkowo często jest przyczyną otyłości, dlatego właśnie po prostu warto wstać.

---

Artykuł powstał we współpracy z Elevodesk, Polskim producentem biurek regulowanych stojąco-siedzących. 


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmytag Elevodesktag biurko
To warto przeczytaćfot. geraltKomentarze
comments powered by Disqus
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Serwisy specjalne:
Wydarzenia:
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.