(akt.) SGH zamyka FreeDNS

30-04-2010, 22:14

1 maja br. Centrum Informatyczne SGH rozpoczyna proces zakończenia świadczenia usługi FreeDNS. Proces ten potrwa do końca czerwca, tak by obecni użytkownicy mieli czas na przeniesienie swoich zasobów do innych operatorów - poinformowali przedstawiciele uczelni.

FreeDNS to darmowa usługa udostępniania serwerów DNS, którą CI SGH świadczyło od 2003 roku. Jednak ze względu na odpowiedzialność oraz zagrożenia, jakie wiążą się z udostępnianiem tej usługi, a także niemożność jednoznacznej identyfikacji użytkowników uczelnia zdecydowała o jej zamknięciu.

SGH nie chce ryzykować naruszenia dobrego imienia w przypadku, gdyby użytkownicy FreeDNS korzystali z tej usługi do prowadzenia niezgodnej z prawem działalności internetowej. Przy obecnej liczbie stref DNS na serwerze SGH - ponad 51 tysięcy - niemożliwe jest, by administrator sprawdził wszystkie adresy, które mogą być do nich przypisane.

Taka sytuacja stwarza nie tylko zagrożenie do przemycenia niezgodnych z prawem treści, trzeba pamiętać, że kontrola adresów to również dodatkowa praca dla pracowników CI, która nie wpisuje się w zakres ich obowiązków - przypomina uczelnia w komunikacie.

Z FreeDNS na serwerach SGH korzystają zarówno osoby prywatne, jak i firmy oraz instytucje. Proces zamknięcia usługi będzie trwał od 1 maja do 30 czerwca br. włącznie. W tym czasie użytkownicy usługi będą mogli przenieść swoje zasoby do innych operatorów. Uczelnia przypomina, że z chwilą wyłączenia serwisu FreeDNS dane w nim zawarte nie będą przedmiotem jakiegokolwiek przetwarzania.

Szczegóły na stronach serwisu freedns.sgh.waw.pl

Aktualizacja

Jeden z Czytelników wskazał w komentarzach stronę, która ujawnia pewne kulisy decyzji SGH, a także korespondencję pomiędzy założycielem a osobą, która prowadziła i rozwijała FreeDNS oraz dyrekcją CI SGH. Ciekawa lektura, polecamy:

http://42.pl/freedns.html


Tematy pokrewne:  

tag SGHtag FreeDNStag DNS
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy