Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Bardzo wysokiej rozdzielczości zdjęcia Marsa zrobione przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter znalazły się w nowej wersji serwisu uruchomionego przez Uniwersytet w Arizonie. Opublikowano tam ponad 1200 zdjęć, które łącznie "ważą" niemal 1,7 terabajta.

Fotografie zrobione są za pomocą urządzenia o nazwie HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment ). Jest ono jedynym w swoim rodzaju połączeniem teleskopu z lustrem o rozmiarze 0,5 metra i cyfrowego aparatu fotograficznego z matrycą CCD (Charge Coupled Device) stworzonym specjalnie dla sondy MRO.

Pojedyncze zdjęcie zrobione przez HiRISE zajmuje w postaci nieskompresowanej około 16,4 Gb, po skompresowaniu jego wielkość zmniejsza się do "jedynie
" pięciu gigabitów. Po kolejnej obróbce i kompresji do formatu JPEG2000 zdjęcia publikowane są na stronie projektu HiRISE.

Przykładowa fotografia krawędzi Olympus Mons, najwyższej znanej góry w Układzie Słonecznym, znajdującej się właśnie na Czerwonej Planecie, ma rozdzielczość 30438 na 78908 pikseli i już skompresowana do formatu JPEG2000 zajmuje ponad 1170 MB.

Aby można było przeglądać tak duże zdjęcia online, naukowcy z Arizony zalecają korzystanie z przeglądarki Image Access Solutions (IAS) zaprojektowanej przez firmę ITT-Visual Information Solutions. Dzięki temu programowi oglądając tak ogromne zdjęcia ściągamy tylko ich wycinki aktualnie wyświetlane na naszym ekranie, bez potrzeby pobierania całego obrazu naraz. IAS Viewer jest jest programem darmowym, dostępnym dla systemów Windows, Linux oraz Mac OSX.

Bieżące informacje o projekcie publikowane są na blogu zespołu HiRISE.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: UAnews



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR







Tematy pokrewne:  

tag NASAtag Mars