SEPA obniży koszty przelewów

16-06-2009, 06:54

Do 2010 roku ma zostać wdrożony system przelewów, który znacząco ułatwi wykonywanie przelewów zagranicznych w euro, a także obniży koszty transakcji.

SEPA, czyli Jednolity Obszar Płatności w Euro, to projekt, który ma umożliwić firmom i osobom prywatnym z 31 państw europejskich (kraje członkowskie Unii Europejskiej oraz Szwajcaria, Islandia, Norwegia i Liechtenstein) dokonywanie płatności w walucie UE - zarówno w granicach państwa, jak i transgranicznych - na tych samych zasadach.

Dzięki jego wdrożeniu proces dokonywania płatności ma być łatwiejszy, szybszy i, co najważniejsze, tańszy. Przelewy zagraniczne to obecnie jednostkowy koszt na poziomie od 20 do nawet 100 złotych. W ramach SEPA usługa ta kosztuje kilka złotych. Dla firm prowadzących rozliczenia zagraniczne, a także dla zwykłych konsumentów oznaczać to może niebagatelne oszczędności.

Zlecenie w SEPA zostanie zrealizowane w większości przypadków jeszcze tego samego dnia, najpóźniej w ciągu trzech dni roboczych. Można je wykonać za pośrednictwem bankowości elektronicznej, co w znaczący sposób ułatwia korzystanie z usługi - pisze Gazeta Prawna.

Usługa ma zostać wdrożona do 2010 roku. Banki w Polsce, które są już uczestnikami SEPA to HSBC, Deutsche Bank PBC, Deutsche Bank Polska, BPS, Millennium, BGŻ, BPH, BRE Bank, Bank Handlowy, Kredyt Bank, NBP, MBR, Pekao SA, PKO BP, ABN AMRO, Fortis Bank, Raiffeisen Bank, WESTLB Bank, GBW, Svenska Handelsbanken AB.


Źródło: Gazeta Prawna
Tematy pokrewne:  

tag Unia Europejskatag SEPAtag EURO
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy