Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

"Senior PC", czyli jak w Wielkiej Brytanii walczą z wykluczeniem

01-05-2008, 20:31

Brytyjski oddział Microsoftu zaprezentował swoje koncepcje, których celem jest zmniejszenie liczby osób "cyfrowo wykluczonych" na Wyspach Brytyjskich.

17 milionów Brytyjczyków, głównie osób starszych, uznawanych jest za "cyfrowo wykluczonych". Ludzie ci, pozbawieni dostępu do komputerów czy telefonów komórkowych, mają niewielki udział w cyfryzacji społeczeństwa. Nie korzystają z możliwości, jakie oferują im internet czy komórki. Microsoft UK ma jednak pomysły, jak to zmienić. Część z nich zaprezentowano na konferencji National Digital Inclusion Conference w Londynie.

"Senior PC', czyli komputer dla osób starszych ma być sposobem na dotarcie z postępem technologicznym do części osób wykluczonych cyfrowo. Projekt ten realizowany jest we współpracy z dwiema organizacjami, pomagającymi starszym - Age Concern oraz Help the Aged. Ma on być prosty w obsłudze oraz przyjazny - pisze BBC. Premiera planowana jest w ciągu roku.

Microsoft realizuje także inne projekty, których celem ma być zmniejszenie wskaźnika osób cyfrowo wykluczonych o 10 punktów procentowych, do 24 procent. Przedstawiciele firmy zdają sobie sprawę, że wymagać to będzie pomysłowości oraz podjęcia pewnego ryzyka, gdyż w przypadku osób starszych standardowe argumenty zachęcające do korzystania z komputerów raczej się nie sprawdzą.

Nikt nie ma także złudzeń, że wszystkie osoby da się włączyć do cyfrowego społeczeństwa za pomocą komputerów. Dla niektórych barierą będzie kwestia obsługi, dla innych cena. Dlatego też konieczne jest zaangażowanie w różne projekty telefonii komórkowej, telewizji cyfrowej, a nawet konsol do gier.

Dużą rolę do odegrania ma British Telecom, największy operator telekomunikacyjny na Wyspach Brytyjskich. Jak zaznaczono jednak podczas konferencji, nie wszystkie działania firmy są zgodne z polityką rządu i dobrym smakiem, czego przykładem jest m.in. pobieranie opłat w wysokości, jak dla firm, za świadczenie usług na rzecz projektów, których celem jest właśnie eliminacja cyfrowego wykluczenia.

Rząd w Londynie jest jednak zdeterminowany walczyć z tym zjawiskiem. Niedawno utworzono nawet ministerstwo zajmujące się sprawami cyfrowego wykluczenia. Specjaliści apelują jednak do rządu, by przyspieszył swoje działania i wykazał się większą pomysłowością.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: BBC