Segregacja odpadów - jakie kosze do segregacji śmieci należy kupić

20-03-2020, 14:23

Jak wiele osób już doskonale wie, od stycznia 2020 roku wprowadzone zostały do naszego życia codziennego bardzo ważne zmiany dotyczące segregacji śmieci. Do niedawna zalecenie dotyczące segregacji stało się już teraz naszym obowiązkiem. Śmieci mają być dzielone na 5 rodzajów, w związku z czym potrzebujemy pięciu różnych pojemników na śmieci. W największym skrócie, śmieci dzielimy teraz na: metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, odpady zmieszane oraz bioodpady. Jak zorganizować sobie przestrzeń w kuchni aby spełnić te wymogi? Jakich pojemników używać? Co dokładnie należy rozumieć przez poszczególne kategorie odpadów? Wszystkiego dowiedziecie się z niniejszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

  1. Segregacja odpadów - o czym musisz pamiętać
  2. Kosz na śmieci do segregacji tworzyw sztucznych i metali
  3. Kosze na śmieci zewnętrzne - papier, szkło
  4. Kosz na bioodpady
  5. Na jaką pojemność koszy się zdecydować

Segregacja śmieci to obecnie obowiązek każdego mieszkańca Polski. W tym celu należy z jednej strony posiadać wiedzę na temat tego, jak segregować odpady, a po drugie - należy posiadać odpowiednie pojemniki i kosze. W artykule tłumaczymy jak się do tego przygotować, jeśli jeszcze nie wprowadziliśmy zmian w swoim gospodarstwie domowym.

kosze na śmieci

Segregacja odpadów - o czym musisz pamiętać

Jaki kosz na śmieci kupić? Jak segregować odpady? Już tłumaczymy. Obecnie odpady należy dzielić na pięć grup. Pierwsza z nich to metale i tworzywa sztuczne, druga grupa to papier, trzecia to szkło, czwarta - bioodpady, wreszcie piąta i ostatnia - odpady zmieszane. W związku z tymi wytycznymi, warto pamiętać m.in. o tym, aby opróżniać opakowania z resztek żywności (gdyż resztki żywności i opakowania lądują teraz w osobnych koszach), bioodpady i szkło wyrzuca się bez worków, metalowe i plastikowe nakrętki należy odkręcać, plastikowe butelki, puszki i kartony zgniatamy, aby zajmowały w koszu mniej miejsca. Zaleceń jest więcej - warto o nich pamiętać, gdyż przysłużając się środowisku, dbamy również o porządek w naszym domu. Powyższe zasady maja dużo sensu i nie warto ich ignorować. Oczywiście każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pełna segregacja odpadów w małym mieszkaniu może być kłopotliwa, ale zaufajcie nam - da się to dobrze zorganizować. Przede wszystkim należy pamiętać o pojemnikach w różnych kolorach i o różnych rozmiarach, w zależności od ilości produkowanych odpadów. Pomożemy wam przygotować się na zmiany - to bardzo proste!

Kosz na śmieci do segregacji tworzyw sztucznych i metali

Do którego pojemnika wyrzucamy poszczególne odpady? Metale i tworzywa sztuczne wrzucamy do pojemników w kolorze żółtym. Aby się nie mylić i wyrobić w sobie odpowiednie nawyki, warto zadbać o żółte worki na śmieci i żółte pojemniki do mieszkania. Dobrym pomysłem jest kosz podzielony na kilka komór, co ułatwia nam sytuacje w kawalerce lub małym mieszkaniu. Przypominamy, że do metali i tworzyw sztucznych zaliczają się: foliowe torebki, kartony po mleku i napojach, opakowania po jogurtach, plastikowe butelki i nakrętki, opakowania metalowe, butelki po kosmetykach czy puszki po napojach. Nie wrzucamy tu jednak opakowań po aerozolach, pieluch, ręczników jednorazowych, ubrań czy tekstyliów.

Kosze na śmieci zewnętrzne - papier, szkło

A co z innymi odpadami? Już tłumaczymy. Kosz na bioodpady ma kolor brązowy, kosz na odpady zmieszane - czarny, kosz na papier - niebieski, a kosz na szkło - zielony. Jeśli mieszkamy w domu, najwygodniej jest kupić duże, 240-litrowe kosze na odpady w poszczególnych kolorach, np. w niebieskim na papier. Tego typu kosze można dostać w popularnych marketach budowlanych w niewygórowanych cenach. Pamiętajmy, że do pojemników na papier wrzucamy: opakowania papierowe, makulaturę, ulotki, kartony, papier biurowy, gazety i zeszyty. Nie wrzucamy tu natomiast pieluch, ręczników jednorazowych, opakowań po mleku, napojach, pizzy oraz brudnej lub mokrej makulatury. Do zielonego pojemnika na szkło wrzucamy: puste szklane butelki po napojach (bez nakrętek, reklamówek), puste szklane słoiki oraz puste, szklane butelki po kosmetykach. Do zielonych pojemników nie wrzucamy reklamówek, w których gromadzimy szklane odpady, porcelany, żyrandoli, żarówek, zastawy stołowej, szyb samochodowych czy luster.

Kosz na bioodpady

Kosz na bioodpady ma kolor brązowy. Nie musi być duży, gdyż bioodpady najczęściej nie zajmują dużo miejsca, a poza tym wynosimy je stosunkowo często, aby nie zalegały przez wiele dni w mieszkaniu. Pamiętajmy, że do pojemników na bioodpady wyrzucamy kuchenne resztki roślinne, takie jak obierki, skórki od warzyw i owoców, fusy po kawie czy herbacie, trawę, liście. Nie wrzucamy tu skorupek od jajek, odpadów zmieszanych, zwierzęcych resztek, kości, kamieni, żwiru, drewna.

Na jaką pojemność koszy się zdecydować

Wiele zależy od tego gdzie mieszkasz. Jeśli jest to dom, możesz śmiało postawić na duże pojemniki o poj. 240 l, każdy w odpowiednim kolorze. Można też bez problemu znaleźć pojemniki o poj. 120 l w marketach budowlanych. Wygodnym rozwiązaniem są też stojaki na worki, które możemy postawić w dużej kuchni lub  ogrodzie. Do mieszkań polecamy również małe kosze oraz wiaderka ocynkowane o poj. 10 l.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag segregacja śmiecitag kosze na śmieci
To warto przeczytać
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: