Samsung ocenia technologiczne zmiany w polskiej szkole na przestrzeni ostatnich 20 lat

07-11-2016, 05:10

Czy dzisiejsza szkoła zaczyna już przypominać tę z filmów science-fiction, gdzie zamiast kredy i tablicy uczniowie korzystają z tabletów, a nauczyciela zastępuje hologram? Z okazji 20 lat firmy Samsung w Polsce prześledzimy technologiczne zmiany, jakie w tym czasie zaszły w szkołach i trybie nauki.

Przez ostatnie dwie dekady dzięki rozwojowi technologicznemu tryb i metody nauki zmieniły się nie do poznania. Wyznacznikiem wiedzy przestały być nauczone na pamięć regułki, do których dzięki smartfonom każdy może mieć dostęp w dowolnej chwili. Prawdziwą sztuką stała się zaś umiejętność odnalezienia i wyselekcjonowania odpowiednich informacji.  

Szkoła 2.0

Początek ostatniego dwudziestolecia nie zapowiadał wielkiej rewolucji technologicznej w dziedzinie edukacji. Książki były podstawą nauczania, a wykonane pisemne ćwiczenia i zapamiętane reguły miały zapewnić niezbędną uczniom wiedzę. Podobnie wyglądało studiowanie – odręczne notatki, przepisywane lub kserowane, podręczniki wypożyczone z biblioteki. Jakże dalekie było to od dzisiejszych laptopów lub tabletów na ławkach i zdjęć robionych wyświetlanym slajdom. Analogowe zeszyty nie sprawdzają się w dzisiejszym cyfrowym świecie, gdzie wszystko można szybko skopiować i przesłać. W okolicach początku nowego Millenium w szkołach edukacja informatyczna okazała się niezbędna, choć jeszcze spora część dzieci nie miała w domach komputerów z dostępem do internetu. Według Instytutu Badań Edukacyjnych w 2000 roku dostęp do internetu w domu miało zaledwie 19% 15-latków[1]. Obecnie, choć podręczniki nadal goszczą na ławkach wielu uczniów, często są zamieniane na tablety, a papierowe zeszyty ćwiczeń zastępuje się ich elektronicznymi wersjami.

 Język przyszłości

Dzieci już od najmłodszych lat mają możliwość stawiania swoich pierwszych kroków w programowaniu, chociażby dzięki takim programom edukacyjnym jak Mistrzowie Kodowania, który organizowany jest przez Samsung Electronics Polska. Słuszność tego kierunku edukacji potwierdzają również badania, w których 85% Polaków sądzi, że nauka programowania w szkołach jest ważna.[2]

Jedno kliknięcie

Zmienił się także sposób odrabiania zadań domowych. Kiedyś podstawą poszukiwania informacji były encyklopedie i słowniki. Ile czasu zajmowało wtedy przetłumaczenie prostego tekstu na język angielski? Dzisiaj uczniowie znajdują potrzebne informacje przy pomocy jednego kliknięcia w wyszukiwarce. Nie musimy już nawet wybierać się do biblioteki w celu wypożyczenia książek, gdyż często zbiory tradycyjnych bibliotek zostały przeniesione do chmury i są dostępne nawet z domu.

Nauczyciele high-tech

Nowe technologie nie tylko oznaczały zmiany dla uczniów, ale także dla nauczycieli. Tradycyjną tablicę i kredę zastąpiły projektory wyświetlające filmy i prezentacje oraz mulitmedialne tablice. W szkołach tradycyjne dzienniki uzupełniane są przez e-dzienniki, do których dostęp przez Internet mają rodzice uczniów.

Playful learning

Chociaż bez wątpienia obowiązek szkolny zmusza dzieci do systematyczności, nauka w dzisiejszych czasach nie jest monotonna. Tradycyjne lekcje wzbogacają kursy e-learningowe, a przy pomocy aplikacji edukacyjnych na tablety lub smartfony nauka może stać się przyjemnością w postaci gry połączonej z zabawą.

Nowoczesna nauka dla dorosłych

Z nowinek technologicznych nie tylko korzystają dzieci, ale także dorośli chcący np. szlifować znajomość języków obcych. Wizja z filmów science-fiction także zaczyna się urzeczywistniać, chociażby dzięki goglom do wirtualnej rzeczywistości Samsung Gear VR, które pozwalają na wirtualną wycieczkę do planetarium czy zwiedzanie świata. 

W którą stronę rozwinie się technologia w służbie edukacji? Kolejne 20 lat przyniesie odpowiedź. 

 

[1] http://www.ibe.edu.pl/pl/

[2] http://centrumcyfrowe.pl/strony/czasnaupgrade/


Źródło: Samsung. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Firmy zainteresowane publikacjami prosimy o kontakt pod adresem kf@di24.pl
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31