Samsung na celowniku Komisji Europejskiej za... nadużywanie patentów

31-01-2012, 15:40

Firmy Apple i Samsung walczyły ze sobą za pomocą patentów, ale to Samsung stał się przedmiotem formalnego dochodzenia Komisji Europejskiej. Unijny regulator sądzi, że koreański producent mógł wykorzystać prawa do niektórych patentów w celu ograniczania rynkowej konkurencji, a chodzi o patenty mające związek ze standardami.

Nie od dziś wiadomo, że Samsung i Apple walczą ze sobą, wykorzystując patenty. Jedna firma oskarża drugą o naruszenia własności intelektualnej i obie dążą do tego, aby sądy zakazały sprzedaży urządzeń konkurenta. Tej walce od pewnego czasu przyglądała się Komisja Europejska. Regulator zwracał się do obydwu firm z prośbą o informacje.

Dziś sprawy ciekawie zmieniły swój bieg. Komisja Europejska poinformowała o uruchomieniu dochodzenia w sprawie Samsunga. Dlaczego?

- W 2011 r. Samsung roku dążył do uzyskania zabezpieczeń w różnych sądach państw członkowskich, przeciwko producentom urządzeń przenośnych na podstawie naruszeń pewnych praw patentowych, które zadeklarował jako istotne do wdrożenia europejskich standardów telefonii ruchomej. Komisja sprawdzi szczególnie, czy działając w ten sposób Samsung nie naruszył swojego nieodwołalnego zobowiązania danego w roku 1998 Europejskiemu Instytutowi Norm Telekomunikacyjnych (ETSI), aby licencjonować wszystkie patenty istotne dla europejskiej telefonii ruchomej na uczciwych, rozsądnych i niedyskryminujących warunkach - czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

Czytaj: "Patentowe wojny" niepokoją Komisję Europejską

Komisja sprawdzi zatem, czy Samsung nie naruszył unijnego prawa poprzez wykorzystanie dominującej pozycji.

Uczciwe, rozsądne i niedyskryminujące warunki udzielania patentu określa się czasem skrótem FRAND. Organizacje normalizacyjne, takie jak ETSI, mogą wymagać udostępniania patentów na warunkach FRAND od posiadacza własności intelektualnej, która jest istotna dla implementacji standardów. Ma to zapewniać efektywny dostęp do technologii, która stanie się standardem. Samsung posiada natomiast patenty istotne dla telefonii 3G.

Na obecnym etapie nie można przewidzieć, jak skończy się dochodzenie w sprawie Samsunga. Trzeba przyznać, że było ono nieco zaskakujące, nawet dlatego, że rozpoczęło się stosunkowo szybko (tj. minęło mało czasu od momentu, jak Komisja Europejska poinformowała o przygotowaniach do dochodzenia). Nie można wykluczyć, że w przyszłości również inne firmy będą musiały się tłumaczyć przed Komisją z posługiwania się patentami w celu eliminowania konkurentów.

Czytaj: Niemiecki sąd podtrzymuje zakaz sprzedaży tabletu Samsunga


Źródło: Komisja Europejska
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Grudzień 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031