Rządowe strony WWW rozczarowują

04-04-2009, 15:21

Urzędnicy nie odpisują na e-maile, nie pamiętają o niepełnosprawnych ani nie piszą językiem zrozumiałym dla internautów - wynika z badania rządowych stron, przeprowadzonego przez redakcje Money.pl i Polityki. Najgorzej wypadło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jeszcze w ubiegłym roku z serwisu Ministerstwa Spraw Zagranicznych można było trafić na stronę pornograficzną. Wkrótce potem MSZ ogłosiło przetarg na budowę portalu opartego o trzy serwisy: stronę ministerstwa, poland.gov.pl oraz serwis Komitetu Integracji Europejskiej. Na tę inwestycję przeznaczono milion euro.

Ranking serwisów www ministerstw polskich
fot. - Ranking serwisów www ministerstw polskich
Dziennikarze Money.pl i Polityki, będąc pod wrażeniem kwoty poświęconej na budowę serwisu, postanowili sprawdzić kondycję stron internetowych polskich ministerstw. W utworzonym rankingu najlepiej wypadł serwis Ministerstwa Sprawiedliwości, a ostatnie miejsce zajęła witryna Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Podczas badania okazało się, że pomimo zmiany władzy z tej, która miała niechętny stosunek do internautów, na tę rzekomo prointernetową serwisy rządowe nie stały się bardziej przyjazne, sprawne, przejrzyste i przydatne. Dziennikarze twierdzą, że byli bardzo rozczarowani, a powodów było kilka:

  • pięć z siedemnastu resortów nie odpisało na ich e-maile z prostym pytaniem,
  • siedmiu ministrów - w tym minister zdrowia - zupełnie nie bierze pod uwagę, że wśród internautów są też osoby niedowidzące,
  • niemal wszystkie ministerstwa zamiast krótkich i treściwych komunikatów zamieszczają opasłe i mętne elaboraty, 
  • żadna z siedemnastu ministerialnych stron WWW nie jest w zrobiona w stu procentach poprawnie. Najbliższe technicznej poprawności były MEN, Ministerstwo Infrastruktury i Ministerstwo Skarbu Państwa, ale np. w serwisie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego błędów jest więcej niż treści.

Miejmy nadzieję, że planowana inwestycja zmieni ten stan rzeczy, a także wpłynie na jakość serwisów należących do pozostałych resortów. Szczegóły raportu znajdziecie na stronie:

money.pl


Źródło: Money.pl, Polityka
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930