Rząd przyjął projekt ustawy o telewizji cyfrowej

GazetaPrawna.pl 01-03-2011, 20:00

Rząd przyjął projekt ustawy, który ma wspierać wprowadzanie w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej. Zgodnie z nim telewizja analogowa ma zostać wyłączona do końca lipca 2013 roku - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.

Zgodnie z projektem ustawy, do końca lipca 2013 r. nadawanie analogowe wyłączą: Telewizja Polska (TVP 1, TVP 2, regionalne programy telewizyjne), Telewizja Polsat, TVN, TV 4 i Telewizja Puls.

Projekt zakłada, że na pierwszym multipleksie dostępne będą programy: TVP 1, TVP 2, jeden program regionalny TVP oraz programy nadawców wybranych w konkursie przeprowadzonym przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

Docelowo jednak TVP ma zostać przeniesiona na trzeci multipleks, który został uruchomiony w ubiegłym roku. Jest to jednak obecnie tzw. multipleks szczątkowy - obejmie swoim zasięgiem cały kraj dopiero po wyłączeniu nadawania analogowego. Od 27 października 2011 r. można na nim oglądać kanały Telewizji Polskiej - TVP1, TVP2, TVP Warszawa, TVP Info, TVP Kultura i TVP Historia.

Zgodnie z przyjętym projektem TVP będzie musiała uruchomić swoje programy w pełnym zasięgu na trzecim multipleksie do 27 kwietnia 2014 r. Następnie zostanie przeprowadzony konkurs na wolne miejsca po tych programach w pierwszym multipleksie.

Drugi multipleks, z programami Polsat, TVN, TV4 i TV Puls, ruszył 30 września 2010 r. w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze, Żaganiu oraz okolicach tych miejscowości. Do końca 2011 roku obejmie swoim zasięgiem prawie cały kraj.

Zgodnie z projektem ustawy, programy telewizyjne z pierwszego i drugiego multipleksu będą bezpłatne. Jednocześnie do końca lipca 2013 r. nadawcy muszą dotrzeć ze swoimi programami do 95 proc. Polaków.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Rząd przyjął projekt ustawy o telewizji cyfrowej. Telewizja analogowa zostanie wyłączona

PAP

gazeta prawna


Następny artykuł » zamknij

TEDx ponownie w Warszawie

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy